ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ի վարչակազմի անդամների հանդիպումը Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոցի համալսարանական գործընկերության կենտրոնի տնօրենի հետ
Հունիսի 3, 2022
Ս.թ. հունիսի 2-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում տեղի ունեցավ աշխատանքային հանդիպում ԳԿՄԿ վարչակազմի անդամների և Մոսկվայի Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոցի համալսարանական գործընկերության կենտրոնի տնօրեն Աննա Գարմոնովայի հետ։
Հանդիպման հիմնական նպատակը «Համալսարանական համագործակցություն» ծրագրի ներկայացումն էր, որն իրականացվում է ՌԴ և այլ երկրների բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների հետ գործընկերային համագործակցության ստեղծման միջոցով։ «Համալսարանական գործընկերությունը» ՌԴ Ազգային հետազոտական համալսարանի Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոցի գործունեությունը նպատակաուղղված է կրթության, գիտության, դասավանդման և կառավարման ոլորտներում տարբեր համալսարանների հետ համագործակցային համակարգի ձևավորմանն ու զարգացմանը: Այս ծրագիրը ներառում է բուհերի և գիտական կազմակերպությունների աշխատակիցների և ասպիրանտների պրակտիկա, առցանց դասընթացներ, տարբեր նախագծերի շրջանակներում կազմակերպվող մրցույթներ, գիտական հոդվածների հրապարակումներ միջազգային ամսագրերում: Ներկայացված նախաձեռնություններից յուրաքանչյուրը նոր հնարավորություն է ընձեռում փորձի փոխանակման, տարբեր երկրների գիտական և փորձագիտական հանրության կապը մեծացնելու և աշխատակազմի ու երիտասարդ հետազոտողների ներուժը զարգացնելու համար:
Հանդիպման վերջում մասնակիցները քննարկեցին հետագա համատեղ միջբուհական համագործակցության հնարավոր հեռանկարները և շնորհակալություն հայտնեցին Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոցի համալսարանական գործընկերության կենտրոնի տնօրեն Աննա Գարմոնովային ծրագրի մանրամասն ներկայացման և բովանդակալից հանդիպման համար:

Meeting between the Administration Staff of ISEC and the Director of the Center for Regional University Partnerships of HSE University
June 3, 2022
On June 2, 2022, a meeting was held at International Scientific-Educational Center of the RA National Academy of Sciences between the Administration staff of ISEC and Anna Garmonova, director of the Center for Regional University Partnerships of the Higher School of Economics (HSE University) in Moscow.
The meeting was aimed at presenting the "University Partnership" program, which is implemented through the establishment of partnership cooperation with higher education institutions of the Russian Federation and other countries. The "University Partnership" program of the Higher School of Economics of the National Research University of the Russian Federation is aimed at the formation and development of cooperative links with various universities in the fields of education, science, teaching and management. This program includes internships for employees and postgraduate students of universities and scientific organizations, online courses, competitions organized within the framework of various projects, publications of scientific articles in international journals. Each of the initiatives provides a new opportunity to sharing experience, increases the cooperation links with the scientific and expert communities of different countries, and develop the potential of staff and young researchers.
At the end of the meeting, the participants discussed the future perspectives of further joint inter-university cooperation and thanked Anna Garmonova, director of the Center for Regional University Partnerships of HSE University for detailed presentation of the program and the meaningful meeting.