ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ի վարչակազմի անդամների հանդիպումը Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոցի համալսարանական գործընկերության կենտրոնի տնօրենի հետ
Հունիսի 3, 2022
Ս.թ. հունիսի 2-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում տեղի ունեցավ աշխատանքային հանդիպում ԳԿՄԿ վարչակազմի անդամների և Մոսկվայի Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոցի համալսարանական գործընկերության կենտրոնի տնօրեն Աննա Գարմոնովայի հետ։
Հանդիպման հիմնական նպատակը «Համալսարանական համագործակցություն» ծրագրի ներկայացումն էր, որն իրականացվում է ՌԴ և այլ երկրների բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների հետ գործընկերային համագործակցության ստեղծման միջոցով։ «Համալսարանական գործընկերությունը» ՌԴ Ազգային հետազոտական համալսարանի Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոցի գործունեությունը նպատակաուղղված է կրթության, գիտության, դասավանդման և կառավարման ոլորտներում տարբեր համալսարանների հետ համագործակցային համակարգի ձևավորմանն ու զարգացմանը: Այս ծրագիրը ներառում է բուհերի և գիտական կազմակերպությունների աշխատակիցների և ասպիրանտների պրակտիկա, առցանց դասընթացներ, տարբեր նախագծերի շրջանակներում կազմակերպվող մրցույթներ, գիտական հոդվածների հրապարակումներ միջազգային ամսագրերում: Ներկայացված նախաձեռնություններից յուրաքանչյուրը նոր հնարավորություն է ընձեռում փորձի փոխանակման, տարբեր երկրների գիտական և փորձագիտական հանրության կապը մեծացնելու և աշխատակազմի ու երիտասարդ հետազոտողների ներուժը զարգացնելու համար:
Հանդիպման վերջում մասնակիցները քննարկեցին հետագա համատեղ միջբուհական համագործակցության հնարավոր հեռանկարները և շնորհակալություն հայտնեցին Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոցի համալսարանական գործընկերության կենտրոնի տնօրեն Աննա Գարմոնովային ծրագրի մանրամասն ներկայացման և բովանդակալից հանդիպման համար:

Встреча членов администрации МНОЦ НАН РА с директором Центра университетского партнерства Высшей школы экономики
Июнь 3, 2022
2 июня 2022 года в Международном научно-образовательном центре НАН РА состоялась рабочая встреча членов администрации МНОЦ НАН РА с директором Центра университетского партнерства Высшей школы экономики Анной Гармоновой.
Основной целью встречи являлось презентация программы "Университетское партнерство", реализуемая через построение системы партнерства с региональными вузами в сфере науки, преподавания и управления. "Университетское партнерство" — это программа Национального исследовательского университета "Высшая школа экономики" (НИУ ВШЭ) по формированию системы партнерства с разными вузами в сфере науки, преподавания и управления. Данная программа включает привлечение постдоков, стажировка работников и аспирантов вузов и научных организаций, онлайн-курсы в учебных планах университетов, открытые конкурсы разных проектов, поддержка журнальных публикаций авторов из образовательных и научных организаций. Каждая из представленных инициатив — это новые возможности для обмена опытом, повышению связности научного и экспертного сообщества из разных стран и развитию потенциала коллективов и молодых исследователей.
В конце встречи участники встречи обсудили возможные перспективы дальнейшего совместного межвузовского сотрудничества и поблагодарили директора Центра университетского партнерства НИУ ВШЭ за детальное представление программы и содержательную встречу.