Հայաստանում Էրազմուս + ազգային գրասենյակը մոնիթորինգ է իրականացնում ՀՀ ԳԱԱ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնում
Դեկտեմբերի 2, 2020
Այս օրերին Հայաստանում Էրազմուս+-ի ազգային գրասենյակ «Դոկտորական կրթության բարեփոխումը Հայաստանում՝ ակադեմիական համայնքի, արդյունաբերության պահանջներին և ԵՄ փորձին համապատասխան» (Արմդոկտ) ծրագրի շրջանակներում մոնիթորինգ է անցկացնում հայաստանյան մասնակից բուհերում։
Դեկտեմբերի 2-ին տեղի ունեցավ Էրազմուս +-ի ազգային գրասենյակի ներկայացուցիչների առցանց մոնիթորինգային հանդիպումը ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի գիտակրթական միջազգային կենտրոնի աշխատանքային խմբի հետ։
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ Հայաստանում Էրազմուս+-ի ազգային գրասենյակի ծրագրի համակարգող Լանա Կարլովան։ Վերջինս նշեց, որ Արմդոկտ ծրագիրը շատ բազմաշերտ է ու բազմատարր և այստեղ յուրաքանչյուր բուհ մեծ պատասխանատվություն ունի հետագայում կյանքի կոչելու ծրագրի շրջանակներում ձեռքբերված արդյունքները։
Ապա Արմդոկտ ծրագրի ընթացքը ներկայացրեց Գիտակրթական միջազգային կենտրոնի ծրագրի համակարգող, ԳԿՄԿ դեկան Ատոմ Մխիթարյանը։ Վերջինս մանրամասն ներակայացրեց թիմի անդամներին և նրանց մասնակցության ուղղվածությունը, կետ առ կետ խոսեց WP 1-ի, WP 2-ի շրջանակներում ԳԿՄԿ մասնակիցների իրականացրած գործունեության մասին, պատմեց, թե ինչ փոփոխություններ են արվել հենց ԳԿՄԿ-ում դոկտորական կրթության կազմակերպման քաղաքականության մշակման ուղղությամբ։ Ներկայացումներից հետո ծավալվեց քննարկում դոկտորական կրթության բարեփոխումների վերաբերյալ, ԳԿՄԿ ներկայացուցիչները պատասխանեցին Լանա Կարլովայի բարձրաձայնած հարցերին։
Հանդիպման ավարտին՝ Լ. Կարլովան փաստեց, որ ներկայացումները ամբողջական էին և հայտնեց գոհունակություն Ծրագրի իրականացման ընթացքի վերաբերյալ։

Проведение мониторинга Национального офиса программы "Эразмус+" Армении в Международном научно-образовательном центре НАН РА
Декабрь 2, 2020
В эти дни Национальный офис программы "Эразмус +" Армении в рамках программы ARMDOCT "Реформа докторского образования в Армении в соответствии с требованиями академического сообщества, промышленности и опыта ЕС" проводит мониторинг в вузах-участниках Армении. 2 декабря 2020 года состоялась онлайн мониторинговая встреча представителей национального офиса программы "Эразмус +" Армении с рабочей группой МНОЦ НАН РА. С приветственной речью выступила координатор национального офиса программы "Эразмус +" Армении Лана Карлова. В частности, она отметила многообразие и многослойность программы ARMDOCT, вследствие чего в рамках этой программы каждый вуз несёт большую ответственность в достижении результатов, претворении их в жизнь. Далее координатор программы ARMDOCT и декан МНОЦ НАН РА Атом Мхитарян подробно представил членов команды и направления их участия, по пунктам изложил о проделанной деятельности участников МНОЦ в рамках программ WP-1 и WP-2, а также рассказал о конкретных изменениях в направлении разработки политики и организации реформ докторского образования в самом МНОЦ. После этого развернулось бурное обсуждение относительно реформ докторского образования, и представители МНОЦ ответили на поднятые вопросы Ланы Карловой. В заключение встречи Лана Карлова в целом выразила удовлетворённость по представленным объективным аргументам и выполнению процесса Программы.