Հայաստանում Էրազմուս + ազգային գրասենյակը մոնիթորինգ է իրականացնում ՀՀ ԳԱԱ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնում
Դեկտեմբերի 2, 2020
Այս օրերին Հայաստանում Էրազմուս+-ի ազգային գրասենյակ «Դոկտորական կրթության բարեփոխումը Հայաստանում՝ ակադեմիական համայնքի, արդյունաբերության պահանջներին և ԵՄ փորձին համապատասխան» (Արմդոկտ) ծրագրի շրջանակներում մոնիթորինգ է անցկացնում հայաստանյան մասնակից բուհերում։
Դեկտեմբերի 2-ին տեղի ունեցավ Էրազմուս +-ի ազգային գրասենյակի ներկայացուցիչների առցանց մոնիթորինգային հանդիպումը ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի գիտակրթական միջազգային կենտրոնի աշխատանքային խմբի հետ։
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ Հայաստանում Էրազմուս+-ի ազգային գրասենյակի ծրագրի համակարգող Լանա Կարլովան։ Վերջինս նշեց, որ Արմդոկտ ծրագիրը շատ բազմաշերտ է ու բազմատարր և այստեղ յուրաքանչյուր բուհ մեծ պատասխանատվություն ունի հետագայում կյանքի կոչելու ծրագրի շրջանակներում ձեռքբերված արդյունքները։
Ապա Արմդոկտ ծրագրի ընթացքը ներկայացրեց Գիտակրթական միջազգային կենտրոնի ծրագրի համակարգող, ԳԿՄԿ դեկան Ատոմ Մխիթարյանը։ Վերջինս մանրամասն ներակայացրեց թիմի անդամներին և նրանց մասնակցության ուղղվածությունը, կետ առ կետ խոսեց WP 1-ի, WP 2-ի շրջանակներում ԳԿՄԿ մասնակիցների իրականացրած գործունեության մասին, պատմեց, թե ինչ փոփոխություններ են արվել հենց ԳԿՄԿ-ում դոկտորական կրթության կազմակերպման քաղաքականության մշակման ուղղությամբ։ Ներկայացումներից հետո ծավալվեց քննարկում դոկտորական կրթության բարեփոխումների վերաբերյալ, ԳԿՄԿ ներկայացուցիչները պատասխանեցին Լանա Կարլովայի բարձրաձայնած հարցերին։
Հանդիպման ավարտին՝ Լ. Կարլովան փաստեց, որ ներկայացումները ամբողջական էին և հայտնեց գոհունակություն Ծրագրի իրականացման ընթացքի վերաբերյալ։

Erasmus + National Office in Armenia implements a monitoring in the International Scientific-Educational Center of NAS RA
December 2, 2020
These days, the Erasmus + National Office in Armenia is conducting monitoring in the Armenian participants universities within the framework of the "Doctoral Education Reform in Armenia, in accordance with the requirements of the academic community, industry and EU experience" (ArmDoct) program.
On December 2, the online monitoring meeting of the representatives of the Erasmus + National Office with the working group of the International Scientific-Educational Center of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia took place.
Lana Karlova, Program Coordinator of the Erasmus + National Office in Armenia, delivered a welcoming speech. The latter noted that the ArmDoct program is very multi-layered and multifaceted, here each university bears great responsibility for the implementation of the results achieved within the program in the future.
Then the course of the ArmDoct program was presented by the program coordinator and also Dean of the International Scientific-Educational Center of NAS RA, Atom Mkhitaryan. The latter introduced in all of the details his team members, the direction of their participation, spoke point by point about the activities of the ISEC participants within WP 1, WP 2, spoke about the changes that were made to the development of the doctoral policy at ISEC. After the presentations, there was a discussion about reforms in doctoral studies, representatives of the ISEC answered the questions of Lana Karlova.
At the end of the meeting, L. Karlova stated that the performances were complete and expressed satisfaction about the implementation of the Project.