Էրազմուս+. այց Կրակովի մանկավարժական համալսարան
Էրազմուս+ միջազգային կրեդիտային շարժունության ծրագրի շրջանակներում ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ պատվիրակությունը հետևյալ կազմով՝ ԳԿՄԿ արտաքին կապերի բաժնի պետ Արուսյակ Հարությունյան, «Բնապահպանություն և բնօգտագործում» ամբիոնի դասախոսներ Դավիթ Պիպոյան, Գայանե Ներսիսյան և Վահագն Մուրադյան, մեկնել է Կրակովի մանկավարժական համալսարան:
Ս.թ. ապրիլի 24-ին մեր պատվիրակությունը հանդիպեց Կրակովի մանկավարժական համալսարանի աշխարհագրության ինստիտուտի վարչական և պրոֆեսորադասախոսական կազմի հետ: Հանդիպման ընթացքում կողմերը ներկայացրին իրենց բուհերը և քննարկեցին համագործակցության խորացման ուղիները: Այնուհետև այցելեցին մասնագիտական լաբորատորիաներ:
Հանդիպման երկրորդ հատվածում «Բնապահպանություն և բնօգտագործում» ամբիոնի դասախոս, «Համալիր գեոէկոլոգիական քարտեզագրում» առարկայի դասախոս Վահագն Մուրադյանը «ԱՏՀ և հեռազննման տվյալների օգտագործումը լանդշաֆտաէկոլոգիական հետազոտություններում» թեմայով դասախոսություն կարդաց համալսարանի աշխարհագրության ինստիտուտի մագիստրատուրայի ուսանողների համար: Դասախոսության ընթացքում Վահագն Մուրադյանը ներկայացրեց տիեզերական լուսանկարների նախնական մշակման հիմնական մեթոդները և առցանց հարթակներում տարածական տվյալների վերլուծության հնարավորությունները:
Օրվա ավարտին Կրակովում գտնվող հայկական խաչքարի մոտ ԳԿՄԿ պատվիրակությունը հայ համայնքի հետ միասին հարգանքի տուրք մատուցեց Մեծ եղեռնի զոհերի հիշատակին:

В рамках международной программы кредитной мобильности "Эразмус+" делегация МНОЦ НАН РА (состав: заведующая отделом внешних связей Арусяк Арутюнян, преподаватели кафедры "Экология и природопользование" -Давид Пипоян, Гаяне Нерсиясян и Ваагн Мурадян) отправилась с визитом в Педагогический университет Кракова.
24 апреля с.г. делегация МНОЦ НАН РА встретилась с административным и профессорско-преподавательским составом географического института Педагогического университета Кракова, где стороны представили свои вузы и обсудили дальнейшие пути углубления сотрудничества. После этого состоялось посещение специализированных лабораторий.
Во второй части программной встречи преподаватель предмета "Комплексное геоэкологическое картирование" на кафедре "Экология и природопользование" Ваагн Мурадян прочитал лекцию для студентов магистратуры географического института Педагогического университета тему "Географическая информационная система (ГИС) и использование данных дистанционного зондирования в ландшафтно-экологических исследованиях". На лекции он представил основные методы предварительной обработки космических снимков и возможности онлайн анализа пространственных данных.
В конце дня делегация МНОЦ вместе с армянской общиной Кракова у Армянского Хачкара почтила память жертв геноцида армян в Османской империи.