«Երիտասարդության միջազգային ուսումնասիրություններ» / InYouS / Erasmus + KA2 ծրագիր
Սույն նախագիծը մշակվել է Հայաստանի երիտասարդական ակումբների դաշնության և նրա գործընկերների կողմից: Գործընկերներից մեկը ՀՀ գիտութունների ազգային ակադեմիայի գիտակրթական միջազգային կենտրոնն է: Ծրագիրը կնպաստի երիտասարդների աշխատանքի և ոչ ֆորմալ կրթության ճանաչմանը՝ հավաստագրված «Միջազգային երիտասարդական ուսումնասիրությունների» ուսումնական ծրագրերի (ինչպես նաև երիտասարդ աշխատողների համար հեռակա ուսուցման դասընթացների կազմակերպման) և Եվրոպական բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների համար բաց կրթական նյութերի միջոցով:
Ծրագրի հատուկ նպատակներն են՝
- Բուհերում ոչ ֆորմալ և ֆորմալ կրթության ինտեգրման խթանումը և ամրապնդումը միջազգային երիտասարդական ուսումնասիրությունների վերաբերյալ հավաստագրված դասընթացների ստեղծման միջոցով:
- Ձևավորել կամուրջներ ֆորմալ և ոչ ֆորմալ կրթության, երիտասարդական քաղաքականության և պրակտիկայի միջև` նորարարական ներուժի տարածման, Եվրոպայի երիտասարդների կրթական և սոցիալական ծառայությունների որակի բարձրացման, կարիերայի ճկունության և շարժունակության խթանման նպատակով և հավաստիացնել ապացույցի վրա հիմնված քաղաքականության և պրակտիկայի արժեքն ու օգտակարությունը:
- Երիտասարդական դաշտում մարդկային ներուժի հզորացում՝ երիտասարդների որակյալ աշխատողների կաևորագույն զանգվածի ստեղծման միջոցով:
- Երիտասարդական աշխատանքի և ոչ ֆորմալ կրթության միջազգային ճանաչման խթանումը՝ ձևական կրթական համակարգին համապատասխանող չափանիշների մշակման և ընդունման միջոցով:
Մշակված ուսումնական ծրագրերի շնորհիվ ծրագիրը կբարձրացնի Եվրոպական երիտասարդական քաղաքականության և պրակտիկայի առկա մարդկային ռեսուրսների որակը`Լիսաբոնյան ռազմավարությանը, Եվրոպական երիտասարդական պակտին և EU երիտասարդական ռազմավարությանը համապատասխան: Այն նպաստում է նաև բարձրագույն կրթության արդիականացմանը՝ միջազգային և բազմալեզու ուսանողական մարմնի ինտեգրված դասընթացների մշակման միջոցով: Ծրագրի կրթական սկզբունքները դրական են գնահատում գործնական մասնագետների կուտակած փորձը և հմտությունները՝ գործընկեր երիտասարդական ցանցերից, որոնք բարելավում են իրենց որակավորումը և ընդգրկում են լայնածավալ մասնագիտական զարգացում:

Программа "Международные исследования молодежи" / InYouS / Erasmus + KA2
Данный проект был разработан со стороны Союза молодежи Армении и его партнеров. Среди его партнеров - Международный научно-образовательный центр НАН РА. Программа способствует работе молодежи и признанию неформального образования, лицензированного для программ "Международных исследований молодежи" (а также для молодых работников, организующих заочное образование) и Европейских высших учебных заведений посредством открытых образовательных материалов.
Главные цели программы:
• Развитие и укрепление интеграции формального и неформального образования в вузах посредством создания лицензированных занятий по международным исследованиям молодежи.
• Создание моста между формальным и неформальным образованием, молодежной политикой и практикой. С помощью распространения инновационного потенциала и повышения качества социальных услуг для развития карьеры и мобильности утвердить на основе доказательства ценность и полезность политики и практики.
• На основе создания условий для развития способностей каждого человека усилить молодежный потенциал посредством создания главной аудитории молодых квалифицированных работников.
• Развитие молодежной деятельности и международное признание неформального образования посредством разработки и принятия критериев, соответствующих системе формального образования.
Благодаря разработке учебных программ повысится качество существующего человеческого ресурса Европейской молодежной политики и практики в соответствии с Лиссабонской стратегией, Европейским молодежным пактом и молодежной стратегией ЕС. Это, в свою очередь, способствует модернизации высшего образования благодаря разработке объединенных занятий со стороны международного и многоязыкового студенческого органа. Образовательные принципы этой программы положительно оценивают специалисты-практики с накопленным опытом и навыками из партнерских молодежных сетей, которые улучшают свою квалификацию расширением своего профессионального развития.