Էրազմուս+ տեղեկատվական օր ԳԿՄԿ-ում
Ս.թ. հոկտեմբերի 14-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի արտաքին կապերի բաժնի նախաձեռնությամբ Erasmus Days միջոցառման շրջանակներում կազմակերպվեց Էրազմուս+ միջազգային կրեդիտային շարժունության ծրագրերին նվիրված տեղեկատվական հանդիպում` նախատեսված «Գործարար վարչարարություն» և «Իրավագիտություն» մասնագիտությամբ սովորող 1-ին կուրսի ուսանողների համար:
Հանդիպման ընթացքում ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ արտաքին կապերի բաժնի պետ Արուսյակ Հարությունյանը ծանոթացրեց Էրազմուս+ միջազգային կրեդիտային շարժունության ծրագրերի հնարավորություններին, իսկ բաժնի գլխավոր մասնագետ Էլլա Պապիկյանն էլ իր հերթին ներկայացրեց Իտալիայի Տուշայի համալսարանում ուսանելու նպատակով ծրագրին դիմելու ժամկետներն ու պայմանները: Է. Պապիկյան մանրամասն ներկայացրեց նաև Իտալիայի Վիտերբո քաղաքի առանձնահատկություններն ու կեցության պայմանները, Տուշայի համալսարանի կրթական ծրագիրը և հորդորեց ուսանողներին բաց չթողնել 2022-2023 ուստարվա երկրորդ կիսամյակում Իտալիայում ուսանելու հնարավորությունը:
Հանդիպման վերջում ուսանողները հնարավորություն ունեցան հղել իրենց հետաքրքրող հարցերը «Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունության ծրագրերին դիմելու ընթացակարգի և պայմանների վերաբերյալ:
Հիշեցնենք, որ Էրազմուս+ միջազգային կրեդիտային շարժունության ծրագրի շրջանակներում ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի «Գործարար վարչարարություն» և «Իրավագիտություն» մասնագիտությունների առաջին կուրսի ուսանողները կարող են 2022-2023 ուստարվա երկրորդ կիսամյակը ուսանել Իտալիայի Տուշայի համալսարանում:
- լինել ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ «Իրավագիտություն» կամ «Գործարար վարչարարություն» մասնագիտությունների առաջին կուրսի ուսանող /առկա/,
- ներկայացնել ինքնակենսագրություն անգլերեն լեզվով (պարտադիր Europass ձևաչափով),
- տիրապետել անգլերեն լեզվին՝ Լեզուների Եվրոպական շրջանակի B2 մակարդակին համապատասխան,
- «Գործարար վարչարարություն» ուսանողների համար նաև իտալերեն լեզվի B1 մակարդակի իմացությունը պարտադիր է:
Մրցույթի առաջին փուլին մասնակցելու համար անհրաժեշտ է մինչև ս/թ նոյեմբերի 1-ը ներառյալ՝ ella.papikyan@isec.am և arusyak.harutyunyan@isec.am էլեկտրոնային հասցեներին ուղարկել հետևյալ փաստաթղթերը /որպես մեկ pdf փաստաթուղթ/ ՝

Информационный день Erasmus+ в МНОЦ
14 октября с.г. по инициативе отдела внешних связей Международного научно-образовательного центра НАН РА в рамках мероприятия Erasmus Days была организована информационная встреча с целью ознакомления студентов 1-го курса факультетов делового администрирования и юриспруденции программам международной кредитной мобильности Erasmus+.
В ходе встречи руководитель отдела внешних связей МНОЦ НАН РА Арусяк Арутюнян ознакомила с возможностями программы международной кредитной мобильности Erasmus+, а главный специалист отдела Элла Папикян, в свою очередь, представила сроки и условия подачи заявки на обучение в университете Туши в Италии. Э. Папикян также подробно представила особенности и условия проживания в городе Витербо, образовательную программу университета Туши и призвала студентов не упустить эту уникальную возможность учиться в Италии во втором семестре 2022-2023 учебного года.
В конце встречи студенты задали интересующие им вопросы об условиях обучения по программе международной академической мобильности в рамках проекта "Erasmus"+.
Напомним, что в рамках программы международной кредитной мобильности Erasmus+ студенты первого курса Международного научно-образовательного центра НАН РА по специальностям "Деловое администрирование" и "Юриспруденция" могут учиться во втором семестре 2022-2023 учебного года в университете Туши в Италии.
Для участия в программе необходимо:
- быть студентом первого курса очного отделения факультета "Юриспруденция" или "Деловое администрирование" МНОЦ НАН РА,
- представить автобиографию на английском языке (в формате Europass),
- владеть английским языком в соответствии с уровнем B2 Европейской системы языков,
- для студентов факультета делового администрирования также необходимо знание итальянского языка уровня B1.
Для участия в первом этапе конкурса необходимо до 1 ноября с.г. включительно в формате одного pdf. документа отправить следующие документы по электронной почте ella.papikyan@isec.am или arusyak.harutyunyan@isec.am
- мотивационное письмо на английском языке о том, почему вы хотите учиться в университете Туши,
- автобиографию на английском языке (в формате Europass),
- сертификат о знании английского языка (при наличии),
- копия паспорта
Языки обучения:
Занятия по юриспруденции проводятся на английском языке, а по деловому администрированию - на итальянском языке.
Учебные и другие вспомогательные материалы предоставляются всем студентам на английском языке.
С участниками, преодолевшими этап документирования, будет проведено устное интервью на английском языке.
Критериями оценивания являются:
- результаты промежуточных экзаменов,
- знание английского языка,
- для студентов делового администрирования – дополнительно также знание итальянского языка,
- средний балл в дипломе бакалавра.
Студенту ежемесячно будет предоставлена стипендия в размере 850 евро и сумма в размере 360 евро для покрытия дорожных расходов.