Էրազմուս+ տեղեկատվական օր ԳԿՄԿ-ում
Ս.թ. հոկտեմբերի 14-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի արտաքին կապերի բաժնի նախաձեռնությամբ Erasmus Days միջոցառման շրջանակներում կազմակերպվեց Էրազմուս+ միջազգային կրեդիտային շարժունության ծրագրերին նվիրված տեղեկատվական հանդիպում` նախատեսված «Գործարար վարչարարություն» և «Իրավագիտություն» մասնագիտությամբ սովորող 1-ին կուրսի ուսանողների համար:
Հանդիպման ընթացքում ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ արտաքին կապերի բաժնի պետ Արուսյակ Հարությունյանը ծանոթացրեց Էրազմուս+ միջազգային կրեդիտային շարժունության ծրագրերի հնարավորություններին, իսկ բաժնի գլխավոր մասնագետ Էլլա Պապիկյանն էլ իր հերթին ներկայացրեց Իտալիայի Տուշայի համալսարանում ուսանելու նպատակով ծրագրին դիմելու ժամկետներն ու պայմանները: Է. Պապիկյան մանրամասն ներկայացրեց նաև Իտալիայի Վիտերբո քաղաքի առանձնահատկություններն ու կեցության պայմանները, Տուշայի համալսարանի կրթական ծրագիրը և հորդորեց ուսանողներին բաց չթողնել 2022-2023 ուստարվա երկրորդ կիսամյակում Իտալիայում ուսանելու հնարավորությունը:
Հանդիպման վերջում ուսանողները հնարավորություն ունեցան հղել իրենց հետաքրքրող հարցերը «Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունության ծրագրերին դիմելու ընթացակարգի և պայմանների վերաբերյալ:
Հիշեցնենք, որ Էրազմուս+ միջազգային կրեդիտային շարժունության ծրագրի շրջանակներում ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի «Գործարար վարչարարություն» և «Իրավագիտություն» մասնագիտությունների առաջին կուրսի ուսանողները կարող են 2022-2023 ուստարվա երկրորդ կիսամյակը ուսանել Իտալիայի Տուշայի համալսարանում:
- լինել ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ «Իրավագիտություն» կամ «Գործարար վարչարարություն» մասնագիտությունների առաջին կուրսի ուսանող /առկա/,
- ներկայացնել ինքնակենսագրություն անգլերեն լեզվով (պարտադիր Europass ձևաչափով),
- տիրապետել անգլերեն լեզվին՝ Լեզուների Եվրոպական շրջանակի B2 մակարդակին համապատասխան,
- «Գործարար վարչարարություն» ուսանողների համար նաև իտալերեն լեզվի B1 մակարդակի իմացությունը պարտադիր է:
Մրցույթի առաջին փուլին մասնակցելու համար անհրաժեշտ է մինչև ս/թ նոյեմբերի 1-ը ներառյալ՝ ella.papikyan@isec.am և arusyak.harutyunyan@isec.am էլեկտրոնային հասցեներին ուղարկել հետևյալ փաստաթղթերը /որպես մեկ pdf փաստաթուղթ/ ՝

Erasmus+ Info Day at ISEC
On October 14, at the initiative of Foreign Affairs Department of ISEC NAS RA, within the framework of ErasmusDays an informational meeting for introduction of Erasmus+ international credit mobility programs was organized for first-year students of "Jurisprudence" and "Business Administration" Departments.
At the meeting Arusyak Harutyunyan, the head of Foreign Affairs Department of ISEC NAS RA, briefly introduced the possibilities of the Erasmus+ international credit mobility programs, while the chief specialist of the department, Ella Papikyan, made a detailed presentation of a study program at Tuscia University in Italy.
E. Papikyan also provided complete information about the living conditions of Viterbo, Italy, the educational program of Tuscia University and encouraged students to make use of this unique advantage to study in Italy in the second semester of the 2022-2023 academic year.
At the end of the meeting, the students had the opportunity to ask their questions regarding the procedure and conditions for applying to Erasmus+ international credit mobility programs.
It should be noted that in the frames of Erasmus+ International Credit Mobility programme, ISEC NAS RA first-year students of "Jurisprudence" and "Business Administration" Departments have an opportunity to study their second semester of 2022-2023 academic year at the University of Tuscia, Italy.
- Being a first-year, full-time student in the Department of "Business Administration" and "Jurisprudence"of ISEC NAS RA
- English language knowledge corresponding to CEFR B2 level
- Italian Language corresponding to CEFR B1 level for Business Administration students only
For the participation in the first round of the competition, the following documents must have been submitted by November 1st 2022 inclusive /as one pdf document/ to the following e-mails: arusyak.harutyunyan@isec.am and ella.papikyan@isec.am
- A motivation letter in English explaining why you wish to study at the University of Tuscia
- English Language certificate (if available)
Language of Instruction – Italian and English
The successful candidates having passed the documentation stage will pass to the second round of competition which is an oral interview in English language.
- Knowledge English language (B2 level),
* For Business Administration students knowledge of Italian language is mandatory. (Italian B1 level)
The successful candidate will be provided a monthly living allowance of 850 Euros and 360 Euros for travel expenses.