Կրթություն և կարիերա EXPO 2014
Բոլոր ժամանակներում կրթությունը կարևոր տեղ է ունեցել հայ ժողովրդի կյանքում: Ժամանակի ընթացքում ավելի ու ավելի է բարձրացել նրա դերը` կատարելագործելով կրթական որակները: Այն դառնում է շատ կարևոր մի միջոց անցյալի և ապագայի միջև, մի հզոր կամուրջ, որի միջոցով փոխանցվում են մեր անցյալի ստեղծած բարոյական, գիտական և գեղագիտական բարձրարժեք ու այժմ արդեն հարուստ կենսափորձն ու կուտակումները: Շատ կարևոր է հասկանալ` ինչպիսի կրթություն ենք ստանում կամ ուզում ստանալ, որոնք են մեր պահանջները, և որն է իրական կրթության կարևորությունը:
Այս կարևոր պահանջմունքներից ելնելով` ամեն տարի կազմակերպվում է
«Կրթություն և կարիերա EXPO» միջազգային մասնագիտացված ցուցահանդեսը, որի ընթացքում Հայաստանում և արտերկրում գործող 73 կրթօջախներ հնարավորություն են ստանում ներկայանալ տարբեր տաղավարներով` ներկայացնելով իրենց կրթական ամենատարբեր ծրագրերը:
Այս տարի Գիտությունների ազգային ակադեմիայի Գիտակրթական միջազգային կենտրոնը առաջին անգամ մասնակցեց «Կրթություն և կարիերա EXPO 2014»
14-րդ միջազգային մասնագիտացված ցուցահանդեսին` ներկայացնելով իր մագիստրոսական ծրագրերը՝ 25 տարբեր բաժիններում: Կենտրոնը ներկայացրեց նաև իր նոր հեռավար կրթական ծրագիրը, որը կմեկնարկի սեպտեմբեր ամսից:
Էքսպոյի բացումը կատարեց ՀՀ ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյանը: Մոտենալով ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ տաղավարին՝ նախարարը ևս մեկ անգամ փաստեց, որ անպայման ներկա է գտնվելու ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ հեռավար գիտաժողովի դահլիճի բացմանը ԳԿՄԿ-ում:
Այցելուների մեծ հետաքրքրությունը ևս մեկ անգամ փաստեց, որ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի Գիտակրթական միջազգային կենտրոնը մեծ առաքելություն ունի իրականացնելու հասարակության կրթական և գիտական կյանքում:

Образование и карьера, Экспо 2014
Во все времена образование занимало главное место в жизни армянского народа. Совершенствуя качество образования, со временем увеличивается его роль и значение в жизни нашего общества. Образование стало главным мостом между прошлым и будущим, посрердством которого из поколение в поколение передаются наши научные достижения, веками накопленные знания и высокие нравственные, эстетические ценности. В силу этого сегодня важно понять: какое образование имеем и какое хотим получить, какие критерии и требования образования на практике нужны в жизни современного армянского общества.
Исходя из реальных требований современности, каждый год проводится международная специализировання выставка “ Образование и карьера Экспо 2014”, где действущие образовательные центры в Армении и за рубежом (73) имеют возможность предствавить в разных павильонах свои образовательные программы.
В этом году Международный Научно-образовательный Центр НАН РА впервые стал участником 14-ой международной специализированной выставки “. Обра¬зо¬ва¬ние и карьера, Экспо 2014 ”, представив свои магистерские программы по 25 специальностям, а также свою новую программу дистанционного обучения, которое начнется с сентября этого года.
Выставку открыл Армен Ашотян, министр образования РА. Особен-но примечательно его внимание к нашему павольону обращением со словами о том, что обязательно будет присутствовать на торжественном открытии зала WEB-онференций в Международном Научно-образователь¬ном Центре НАН РА.
Интерес посетителей к нашему павильону еще раз подтвердил уверенность в том, что миссия МНОЦ НАН РА - в осуществлении высоких целей в области образования и науки республики в целом.