Մագիստրոսների ևս մեկ սերունդ ավարտեց ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ն
Ս.թ. սեպտեմբերի 4-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում տեղի ունեցավ համակարգչագիտության և ինքնավար համակարգերի ամբիոնի «Տեղեկատվական համակարգերի մշակում» մագիստրոսական կրթական ծրագրով սովորող առաջին սերնդի ուսանղների դիպլոմների հանձնման արարողությունը։
Հանդիպմանը ներկա էին ՀՀ ԳԱԱ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնի ուսումնական աշխատանքների գծով փոխտնօրեն Երջանիկ Զարգարյանը, դեկան Ատոմ Մխիթարյանը, ընդհանուր բաժնի պետ Քրիստինա Հակոբյանը և «Տեղեկատվական համակարգերի մշակում» մագիստրոսական կրթական ծրագրի համակարգող Սաթենիկ Մնացականյանը։
Ուսումնական աշխատանքների գծով փոխտնօրեն Երջանիկ Զարգարյանը ողջունելով ուսանողներին՝ շնորհավորեց ներկաներին. «Երկու տարի առաջ նախաձեռնելով այս ծրագիրը, մենք չէինք կարծում, որ կունենաք այսքան մեծ հաջողություն։ Ի դեմս Ինստիգեյթ ընկերությունների և ՀՀ ԳԱԱ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնի ունենք նախագծահեն կրթության լավ օրինակ, որի վրա կարող է կառուցվել ապագայի կրթությունը»,-իր խոսքում նշեց Ե. Զարգարյանը:
Իր հերթին Սաթենիկ Մնացականյանը ողջունելով ուսանողներին, շնորհակալություն հայտնեց ՀՀ ԳԱԱ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնի տնօրինությանը, նշելով, որ յուրաքանչյուր նոր գաղափար պահանջում է խիզախութուն, ժամանակ և ներուժ, քանի որ արդունավետությունն ամեն քայլում է և կառուցվում է սխալների, ձախողումների ու հաջողությունների հիման վրա, իսկ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնում ստեղծված են բոլոր պայմանները նոր գաղափարների իրագործման և կատարելագործման համար։
Իրենց շնորհակալական խոսքը հայտնեցին նաև ուսանողները, նշելով, որ նախագծային հմտությունն արդյունավետ է նաև ակադեմիական գիտելիք ստանալիս, իսկ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնն առաջինն էր, ով զարկ տվեց այս նոր մասնագիտացման զարգացմանը։

Another generation of master's graduates completes the studies at the Scientific and Technological Center of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia.
October 9, 2024
On September 4, the graduation ceremony for the first generation of students in the "Information Systems Development" Master's program, part of the Department of Computer Science and Autonomous Systems, took place at the International Scientific-Educational Center of the National Academy of Sciences of Armenia.
The event was attended by Yerjanik Zargaryan, Deputy Director for Educational Affairs at the International Scientific-Educational Center of NAS RA, Dean Atom Mkhitaryan, Kristina Hakobyan, Head of the General Department and Satenik Mnatsakanyan, the coordinator of the "Information Systems Development" Master's program.
Yerjanik Zargaryan, welcomed the students with his congratulatory remarks: “When we initiated this program two years ago, we didn’t expect to achieve such great success. In collaboration with the Instigate companies and the International Scientific-Educational Center of NAS RA, we have an excellent example of project-based education, which can serve as the foundation for future education.”
Meanwhile, Satenik Mnatsakanyan, thanked the administration of the International Scientific-Educational Center of NAS RA, noting that every new idea requires courage, time, and effort, since success comes our way step by step through mistakes, failures, and achievements. She emphasized that all the conditions for implementing and improving new ideas have been created at the center.
The students also expressed their gratitude, mentioning that project-based skills are effective when acquiring academic knowledge, and the International Scientific-Educational Center is the first to promote the development of this new specialization.