ՀՀ ԳԱԱ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնի պատվիրակությունն Արցախում
Մայիսյան հաղթանակների այս օրերին, երբ ցնծում է ողջ ժողովուրդը՝ նշելով եռատոնը՝ Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 67-րդ, Շուշիի ազատագրման և Պաշտպանության բանակի կազմավորման 20-րդ տարելիցները, երբ հայրենի ժողովուրդն այլևս քանդել է լռության շղթան, երբ հպարտությամբ իր եռագույնն է ծածանում հայրենի ձորերում ու լեռներում, բնականաբար ՀՀ ԳԱԱ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնի սաներն անմասն չէին կարող մնալ համընդհանուր այս ոգևորությունից:
Արցախն այս օրերին կարծես աշխարհի մայրաքաղաք լինի՝ իր գիրկն ընդունելով հազարավոր հայերին երկրագնդի ամենատարբեր անկյուններից:
ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ պատվիրակությունը՝ ի դեմս դասախոսների և մագիստրոսների, եռատոնի օրերն անցկացրին Արցախում: ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ պատվիրակության այցը նաև գործնական բնույթ էր կրում: Այս օրերին նրանք հանդիպեցին ԿԳ նախարար Վլադիկ Խաչատրյանին և Աժ նախագահ Աշոտ Ղուլյանին, քննարկեցին կրթության համակարգում կատարվող բարեփոխումների հետ կապված հարցեր, հետագա համագործակցության հեռանկարներ մշակեցին, որի շրջանակներում ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ համապատասխան որակավորում ունեցող ուսանողները կկարողանան գործուղվել Արցախ, ընդունվել աշխատանքի և ապահովել այնտեղ առկա որակյալ մասնագետների պահանջարկը:
Մայիսի 9-ին ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ ուսանողներն ու դասախոսները Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում ականատես եղան բանակի փառավոր ու հաղթական զորահանդեսին, ապա շրջեցին պատմական Արցախի գեղատեսիլ վայրերով և վերադարձան Երևան:

Delegation of RA NAS International Scientific - Educational Center in Artsakh
On the eve of May victories when the whole nation celebrates three holidays in one: 67th anniversary of victory in the Great Patriotic War, 20th anniversary of Shushi liberation and of Defense Army Formation, when people broke the wall of silence, when they proudly wave the three-colour flag in their own mountains and valleys the students of RA NAS International Scientific - Educational Center could definitely not remain indifferent to this common enthusiasm.
In these days Artsakh becomes as if the capital of the world accepting thousands of Armenians from very different corners of the world.
The RA NAS ISEC delegation, on behalf of lecturers and Master students, spent these three days of celebration in Artskah. The visit of ISEC delegation has also practical nature. They met Education Minister Vladik Khachatryan and the National Assembly Speaker Ashot Ghulyan, discussed issues on reforms in education system, developed prospects for further cooperation, in the frameworks of which the qualified students can be sent on business trips to Artsakh, and to meet the demand of qualified professionals there.
On May 9 the students and lecturers of RA NAS ISEC eye witnessed the glorious and victorious parade of army in the Revival Square of Stepanakert, then walked through the historic picturesque places of Artsakh and returned to Yerevan.