ՀՀ ԳԱԱ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնի պատվիրակությունն Արցախում
Մայիսյան հաղթանակների այս օրերին, երբ ցնծում է ողջ ժողովուրդը՝ նշելով եռատոնը՝ Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 67-րդ, Շուշիի ազատագրման և Պաշտպանության բանակի կազմավորման 20-րդ տարելիցները, երբ հայրենի ժողովուրդն այլևս քանդել է լռության շղթան, երբ հպարտությամբ իր եռագույնն է ծածանում հայրենի ձորերում ու լեռներում, բնականաբար ՀՀ ԳԱԱ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնի սաներն անմասն չէին կարող մնալ համընդհանուր այս ոգևորությունից:
Արցախն այս օրերին կարծես աշխարհի մայրաքաղաք լինի՝ իր գիրկն ընդունելով հազարավոր հայերին երկրագնդի ամենատարբեր անկյուններից:
ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ պատվիրակությունը՝ ի դեմս դասախոսների և մագիստրոսների, եռատոնի օրերն անցկացրին Արցախում: ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ պատվիրակության այցը նաև գործնական բնույթ էր կրում: Այս օրերին նրանք հանդիպեցին ԿԳ նախարար Վլադիկ Խաչատրյանին և Աժ նախագահ Աշոտ Ղուլյանին, քննարկեցին կրթության համակարգում կատարվող բարեփոխումների հետ կապված հարցեր, հետագա համագործակցության հեռանկարներ մշակեցին, որի շրջանակներում ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ համապատասխան որակավորում ունեցող ուսանողները կկարողանան գործուղվել Արցախ, ընդունվել աշխատանքի և ապահովել այնտեղ առկա որակյալ մասնագետների պահանջարկը:
Մայիսի 9-ին ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ ուսանողներն ու դասախոսները Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում ականատես եղան բանակի փառավոր ու հաղթական զորահանդեսին, ապա շրջեցին պատմական Արցախի գեղատեսիլ վայրերով և վերադարձան Երևան:

Делегация Международного научно-образовательного центра НАН РА в Арцахе
В дни майских побед, когда ликует весь народ, отмечая тройной праздник – 67-летие победы в Великой отечественной войне, 20-летний юбилей освобождения Шуши и формирования Армии обороны, когда он разорвал цепи молчания и с гордостью развевает триколор в родных горах и долинах, конечно же, студенты Международного научно-образовательного центра НАН РА не могли остаться в стороне от всеобщего воодушевления.
В эти дни Арцах казался столицей мира, приняв в свои объятия тысячи армян со всех уголков земного шара.
Делегация МНОЦ НАН РА в лице преподавателей и магистрантов провела дни тройного праздника в Арцахе. Визит делегации МНОЦ НАН РА носил также деловой характер. Члены делегации встретились с министром образования и науки Владиком Хачатряном и председателем Национального собрания Ашотом Гуляном, обсудили вопросы, касающиеся реформ в системе образования, наметили перспективы дальнейшего сотрудничества, в рамках которого студенты МНОЦ НАН РА, имеющие соответствующую квалификацию, сумеют быть командированы в Арцах, могут поступить здесь на работу и восполнить потребность в качественных специалистах.
9 мая студенты и преподаватели МНОЦ НАН РА на площади Возрождения в Степанакерте стали свидетелями славного победного военного парада, далее они осмотрели живописные уголки исторического Арцаха и вернулись в Ереван.