«Մրցունակ կրթության և գիտության հիմնախնդիրները հարափոփոխ աշխարհում» խորագրով միջազգային գիտաժողով
Ս.թ. հունիսի 21-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում տեղի ունեցավ «Մրցունակ կրթության և գիտության հիմնախնդիրները հարափոփոխ աշխարհում» խորագրով միջազգային գիտաժողովը, որը միտված էր ներկայացնելու պրոֆեսորադասախոսական համակազմի, ասպիրանտների և մագիստրանտների հիմնարար և կիրառական հետազոտություններում առկա ձեռքբերումներն ու հիմնախնդիրները։
Բացման խոսքով հանդես եկավ ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ տնօրեն Ա․ Սարգսյանը, ով նշեց, որ արդեն ավանդույթ դարձած ամենամյա այս գիտաժողովը կարևոր հարթակ է ստեղծում բաց երկխոսության, գիտելիքների փոխանակման և փոխգործակցության համար և հորդորեց մասնակիցներին օգտվել այս հնարավորությունից՝ համագործակցելու, ստեղծելու նորարական գաղափարներ և ձևավորելու մրցունակ կրթության և գիտության ապագան:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկան նաև ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ գիտահետազոտական աշխատանքների գծով փոխտնօրեն Ն. Հակոբյանը և ԳԿՄԿ դեկան Ա. Մխիթարյանը՝ արդյունավետ աշխատանք և հետաքրքիր քննարկումներ մաղթելով գիտաժողովի մասնակիցներին։
Գիտաժողովը բավական լայն ընդգրկում ուներ, որին մասնակցեցին գիտնական-հետազոտողներ, գիտությունների դոկտորներ, թեկնածուներ, ասպիրանտներ, հայցորդներ, մագիստրոսներ ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի գիտական ինստիտուտներից և գիտակրթական կենտրոններից, ինչպես նաև ՀՀ տարբեր բարձրագույն ուսումնական հաստատություններից:
Գիտաժողովի ընթացքում բանախոսները հանդես եկան արդիական զեկուցումներով և ներկայացրին իրենց հետազոտությունների արդյունքները։
Հատկանշական է, որ գիտաժողովին ընդառաջ արդեն իսկ լույս է տեսել մասնակիցների զեկուցումներն ամփոփող գիտական հոդվածների էլեկտրոնային ժողովածուն, որտեղ կարելի է ծանոթանալ գիտաժողովի բազմաժանր և տարբեր գիտակարգերին վերաբերող զեկույցների ընդլայնված տարբերակներին։
Արդեն ավանդույթ դարձած գիտաժողովի մեկնարկը հաջողված էր. ծավալվեցին բավականին հետաքրքիր քննարկումներ, որի ընթացքում հնչած տեսակետներն ու դիտարկումները լավագույն ուղենիշներ կարող են հանդիսանալ կրթության և գիտության զարգացման գործում։

Международная научная конференция "Проблемы конкурентного образования и науки в меняющемся мире"
21 июня в Международном научно-образовательном центре НАН РА состоялась международная научная конференция "Проблемы конкурентоспособного образования и науки в меняющемся мире", целью которой было представить достижения и проблемы в области фундаментальных и прикладных исследований профессорско-преподавательского состава, аспирантов и магистрантов.
Со вступительной речью выступил директор МНОЦ НАН РА А. Саргсян, который отметил, что ежегодная конференция, ставшая уже традиционной, создает важную платформу для открытого диалога, обмена знаниями и взаимодействия, и призвал участников воспользоваться данной возможностью для сотрудничества, создания инновационных идей и формирования будущего конкурентоспособного образования и науки.
С приветственной речью выступили также заместитель директора по научно-исследовательской работе МНОЦ НАН РА Н. Акобян и декан МНОЦ А. Мхитарян, которые пожелали участникам конференции плодотворной работы и интересных обсуждений.
Конференция имела довольно широкий охват, в которой приняли участие ученые-исследователи, доктора наук, кандидаты, аспиранты, соискатели, магистранты из научных институтов и научно-образовательных центров Национальной академии наук РА, а также из различных высших учебных заведений РА.
В ходе конференции спикеры выступили с тематическими докладами и представили результаты своих исследований.
Примечательно, что в преддверии конференции уже издан электронный сборник научных статей, обобщающих доклады участников, где можно ознакомиться с расширенными версиями докладов по различным научным дисциплинам.
Старт научной конференции, ставший уже традиционным, прошел успешно: развернулись довольно интересные обсуждения, в ходе которых высказанные мнения и наблюдения могут стать лучшими ориентирами в развитии образования и науки.