«Արփիմեդը» նոր ուսումնաարտադրական բազա կդառնա Գիտակրթական միջազգային կենտրոնի ուսանողների համար
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնն անչափ կարևորում է գործնական և հետազոտական կարողություններով օժտված մասնագետների պատրաստումը՝ ընդգծելով գործատու կազմակերպությունների և կրթական հաստատությունների համագործակցության անհրաժեշտությունը: ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ հանրային կապերի և կարիերայի բաժնի նախաձեռնությամբ ս/թ ապրիլի 15-ին Կենտրոնի աշխատակիցները հյուրընկալվեցին «Արփիմեդում»: Վերջինս ժամանակակից հայկական դեղարտադրող ընկերություն է՝ դեղագործական շուկայի զարգացման առաջադեմ միտումներով և որակի կառավարման ստանդարտների միջազգային չափանիշներին համապատասխան: «Արփիմեդի» փաթեթն այսօր ներառում է ավելի քան 150 անուն պահանջված և մասնագետների ու սպառողների վստահությանն արժանացած դեղորայք: Ընկերության արտադրանքը հաջողությամբ ներկայացված է մի շարք երկրներում՝ Ուկրաինայում, Բելոռուսում, Վրաստանում, Ուզբեկստանում, Ղրղզստանում, Ղազախստանում, ինչպես նաև Եմենում: Հարկ է նշել, որ դեղերի արտահանման ծավալը տարեցտարի մեծանում է, տեսականին՝ հարստանում:
Հյուրերին ընդունեց «Արփիմեդի» տնօրեն Վ. Ղազարյանը: Հանդիպմանը ներկա էին Կենտրոնի տնօրեն Ա. Սարգսյանը, ուսումնական գծով փոխտնօրեն Ե. Զարգարյանը, ՀՀ ԳԱԱ մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտի տնօրեն Ա. Առաքելյանը, ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ մագիստրատուրայի «Դեղագործական քիմիա» ամբիոնի վարիչ Հ. Աղաբաբյանը, դասախոս Ա. Գինոսյանը Հանրային կապերի և կարիերայի բաժնի պետ Ա. Շահազիզյանը: Կողմերը ողջունեցին նման հնարավորությունը, կրթություն-գիտություն- արտադրություն եռակողմ կապի ամրապնդումը: Քննարկեցին համագործակցության բոլոր հնարավոր տարբերակները՝ շատ մոտ ապագայում համագործակցության հուշագիր և պրակտիկայի պայմանագիր կնքելու միտումով, ինչը հնարավորություն կտա կենտրոնի համապատասխան մասնագիտությունն ընտրած ուսանողներին պրակտիկա անցնելու նման խոշորագույն ընկերությունում, իսկ այնուհետև համալրելու աշխատակազմը: Օգտակար և արդյունավետ քննարկումից հետո «Արփիմեդ» ընկերության տնօրեն Վ. Ղազարյանի առաջարկով հյուրերը շրջեցին ընկերությունում, ծանոթացան գերհագեցած և ժամանակակից սարքավորումներով հարուստ լաբորատորիաներին, դեղարտադրման փուլերին, ախտահանման, հետազոտման, փաթեթավորման գործընթացներին: Շրջեցին պահեստային հատվածներում, ծանոթացան արդեն պատրաստի դեղատեսակներին, քսուքներին, առհասարակ ընկերությունում աշխատանքի և արտադրության կազմակերպմանը: Նոր ձևավորվող համագործակցության արդյունքում կենտրոնի ուսանողները մշտապես կիրազեկվեն դեղագործական ոլորտի նորագույն ձեռքբերումների մասին և կկարողանան գործնականում լիարժեք կիրառել իրենց փորձը:

Новая учебно-производственная база "Арпимед" для студентов МНОЦ НАН РА
Международный научно-образовательный центр НАН РА уделяет особое внимание подготовке специалистов с практическими и исследовательскими навыками, подчеркивая необходимость сотрудничества между образовательными учреждениями и организациями работодателей. По инициативе Отдела карьеры и связей с общественностью МНОЦ НАН РА сотрудники Центра посетили (15 апреля с.г) "Арпимед". "Арпимед" - современная армянская фармацевтическая компания с передовыми тенденциями развития рынка в соответствии с международными стандартами управления качеством. В пакете "Арпимед" сегодня представлены более 150 наименований лекарств, пользующихся спросом и доверием и у специалистов, и у потребителей. Продукция компании успешно представлена в ряде стран - Украина, Беларусь, Грузия, Узбекистан, Кыргызстан, Казахстан, Йемен. Не случайно, что объем экспорта лекарств с каждым годом растет, а ассортимент становится шире.
Гостей принял директор ООО "Арпимед" В. Казарян. На встрече присутствовали директор Центра А. Саргсян, замдиректора по линии учебной части Е. Заргарян, директор Института молекулярной биологии НАН РА А. Аракелян, заведующая кафедрой "фармацевтической химии" " МНОЦ НАН РА А. Агабабян, преподаватель этой же кафедры А. Гиносян и заведующая отделом карьеры и связей с общественностью А. Шахазизян. Стороны приветствовали возможность укрепления трехсторонней связи образование – наука – производство с целью заключения в самое ближайшее время меморандума о сотрудничестве и договора о практике, которая позволит студентам, выбравшим соответствующую профессию, стажироваться в такой крупной компании и затем пополнить штат сотрудников. После продуктивного обсуждения по предложению директора компании "Арпимед" В. Казаряна гости осмотрели предприятие, ознакомились с лабораториями, оснащенными новейшим оборудованием, этапами производства - дезинфекции, экспертизы и упаковки лекарств. Гости также осмотрели складские помещения, ознакомились с уже готовыми лекарствами, мазями и с организацией работы производства на предприятии в целом. В результате формирования нового сотрудничества студенты Центра будут постоянно в курсе новейших достижений в фармацевтической области и смогут полноценно применить свой опыт на практике.