ARMDOCT կարողությունների զարգացման ազգային նախագծի արդյունքների ամփոփում
Դեկտեմբերի 1-ին կայացավ ԵՄ համաֆինանսավորմամբ իրականացվող Էրազմուս+ «Դոկտորական կրթության բարեփոխումը Հայաստանում՝ ակադեմիական համայնքի, արդյունաբերության պահանջներին և ԵՄ փորձին համապատասխան» (ARMDOCT) կարողությունների զարգացման ազգային նախագծի արդյունքների ամփոփմանը նվիրված համաժողովը։
Նախագիծն իրականացվում էր ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության անմիջական մասնակցությամբ և համակարգվում էր Եվրասիա միջազգային համալսարանի կողմից՝ 4 ԵՄ և 9 ՀՀ բարձրագույն ուսումնական հաստատություննների, 1 գիտահետազոտական ինստիտուտի ներգրավմամբ։
Ծրագրի շրջանակներում մշակվել և ՀՀ Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության կողմից հաստատվել է «Հայաստանի Հանրապետության բարձրագույն կրթության երրորդ աստիճանի (ասպիրանտուրա) բարեփոխումների հայեցակարգը»։
Բուհերից ներգրավված հետազոտողներն ու փորձագետները հայեցակարգում ներկայացրել են հետբուհական կրթության ոլորտում առկա խնդիրները, ինչպես նաև սահմանել հնարավոր լուծումները՝ որպես հետագա բարեփոխումների ուղենիշներ։
Համաժողովի բացման արարողությանը մասնակիցներին ողջունեցին Հայաստանում Էրազմուս+ ազգային գրասենյակի համակարգող Լանա Կառլովան և Եվրոպական միության պատվիրակության ծրագրերի ղեկավար Դավիթ Ավագյանը, ովքեր կարևորեցին ծրագրի ընթացքում իրագործված տեսանելի արդյունքների և դրանց կիրարկման համար ստեղծված հնարավորությունների լայն շրջանակը:
Նշենք, որ ծրագրի շրջանակներում ձևավորվել են արդյունաբերական ուղղվածությամբ ասպիրանտական ծրագրեր, համագործակցություններ են ձևավորվել համալսարանների և ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի միջև, մասնավորապես ձևավորվել են համագործակցային դոկտորական դպրոցներ (կոնսորցիումներ), ինչպես նաև զարգացվել են նորարարական և ապագամետ մասնագիտություններով ասպիրանտական նոր կրթական ծրագրեր. ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի և Եվրասիա միջազգային համալսարանի կողմից ստեղծվել է «Կայուն զարգացում» ուղղվածությամբ դոկտորական դպրոցների կոնսորցիում:
Միջոցառման ավարտին կոնսորցիումի անդամ հանդիսացող հայաստանյան բոլոր բուհերը և գիտահետազոտական կազմակերպությունները, որոնց թվում էր նաև ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնը, ստորագրեցին Փոխըմբռնման հուշագիր՝ վերահաստատելով հավաքական հանձնառությունը՝ համատեղ ջանքերով զարգացնելու բարձրագույն կրթության երրորդ աստիճանի ծրագրերը ՀՀ -ում:
Բուհերի կողմից մշակված բոլոր փաստաթղթերն առկա են ARMDOCT ծրագրի պաշտոնական կայքէջի արդյունքների բաժնում։

Обобщение результатов национального проекта ARMDOCT
1 декабря состоялась конференция, посвященная подведению итогов национального проекта по развитию потенциала Erasmus+ "Реформа докторантуры в Армении в соответствии с требованиями академического сообщества, промышленности и опыта ЕС" (ARMDOCT), финансируемого ЕС.
Проект осуществлялся при непосредственном участии Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения и координировался Международным университетом Евразия с привлечением 4 высших учебных заведений ЕС, 9 высших учебных заведений РА и 1 научно-исследовательского института.
В рамках программы была разработана "Концепция реформирования третьей степени высшего образования Республики Армения (аспирантура)" и утверждена Министерством образования, науки, культуры и спорта РА.
Привлеченные исследователи и эксперты из университетов представили концептуально существующие проблемы в сфере послевузовского образования, а также определили возможные пути их решения в качестве ориентиров для дальнейших реформ.
На церемонии открытия конференции участников приветствовали координатор Национального офиса Erasmus+ в Армении Лана Карлова и руководитель программ Представительства Европейского Союза Давид Авагян, которые подчеркнули видимые результаты, достигнутые в ходе программы, и широкий спектр возможностей, созданных для их реализации.
Следует отметить, что в рамках программы были сформированы программы последипломного образования индустриальной направленности, налажено сотрудничество между университетами и Национальной академией наук РА, в частности, созданы совместные докторские школы (консорциумы), а также разработаны новые образовательные программы для аспирантов по инновационным и перспективным специальностям. Международный научно-образовательный центр НАН РА и Международный университет Евразия создали консорциум докторских школ по направлению “Устойчивое развитие”.
По итогам мероприятия все армянские университеты и научно-исследовательские организации, входящие в консорциум, в том числе Международный научно-образовательный центр НАН РА, подписали Меморандум о взаимопонимании, подтвердив коллективную приверженность совместному развитию программы третьего уровня высшего образования в Армении.
Все документы, разработанные вузами, доступны в разделе результатов на официальном сайте программы ARMDOCT.