Եվս մեկ ձեռքբերում AFISHE ծրագրի շրջանակներում
Նոյեմբերի 28-ին Էրազմուս+ AFISHE ծրագրի շրջանակներում գրանցվեց ևս մեկ ձեռքբերում. ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի և Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի միջև ստորագրվեց համատեղ հետազոտական ենթակառուցվածքի հասանելիության համաձայնագիր համատեղ մշակված ուսումնական պլանի շրջանակներում գիտական և հետազոտական գործունեություն իրականացնելու նպատակով:
Հանդիսանալով «Կանաչ գործարքին միտված ակվակուլտուրայի և ձկնային տնտեսության կրթության զարգացում Հայաստանում և Ուկրաինիայում․ կրթությունից դեպի էկոլոգիա» (AFISHE) կոնսորցիումի մաս, գործընկեր բուհերը կօգտագործեն AFISHE ծրագրի շրջանակում գնված սարքավորումները, որոնք տեղադրված են հաստատությունների գիտական և հետազոտական լաբորատորիաներում՝ այսուհետ ծառայելով որպես «AFISHE լաբորատորիաներ»: Այս գիտական և հետազոտական լաբորատորիաները գործընկեր բուհերի համար կդառնան համատեղ և նշանակալից գիտական փորձերի և հետազոտությունների իրականացման հարթակ:
Հիշեցնենք, որ ծրագրի նպատակներից մեկը ժամանակակից սարքավորումներով լաբորատորիաների ստեղծումն է ակադեմիական միջավայր կառուցելու և արդիականացնելու նպատակով, որը կծառայի որպես հետազոտական, ցկյանս ուսուցման և վերապատրաստման հարթակ։
AFISHE ծրագրի իրականացման արդյունքում կստեղծվի ակվակուլտուրայի և ձկնային տնտեսությունների ոլորտային ցանց Հայաստանի, Ուկրաինայի և եվրոպական երկրների ակվակուլտուրայի և ձկնային տնտեսությունների ոլորտներում միասնական կրթական և հետազոտական գործունեություն իրականացնելու համար, ինչը կզարգացնի էկոլոգիայի վրա հիմնված մոտեցումներն և գործունեությունը՝ համապատասխան ՄԱԿ-ի Կայուն Զարգացման նպատակներին և ԵՄ Կանաչ Գործարքին։

Зарегистрировано еще одно достижение в рамках партнерской программы AFISHE
28 ноября было зарегистрировано еще одно достижение в рамках программы Erasmus+ AFISHE: между Международным научно-образовательным центром НАН РА и Национальным аграрным университетом Армении было подписано соглашение о создании совместной исследовательской инфраструктуры с целью осуществления научной-исследовательской деятельности в рамках совместно разработанной учебной программы.
Являясь частью консорциума "Развитие образования в области аквакультуры и рыбного хозяйства в Армении и Украине: от образования к экологии" (AFISHE), вузы-партнеры будут использовать оборудование, приобретенное в рамках программы AFISHE, которое установлено в научно-исследовательских лабораториях вузов, отныне служащих в качестве "лабораторий AFISHE". Эти научно-исследовательские лаборатории станут платформой для проведения совместных научных экспериментов и исследований для вузов-партнеров.
Напомним, что одной из целей проекта является создание лабораторий с современным оборудованием с целью формирования и модернизации академической среды, которая будет служить базой для исследований, непрерывного обучения и переподготовки.
В результате реализации проекта AFISHE будет создана отраслевая сеть аквакультуры и рыбоводства для осуществления единой образовательной и исследовательской деятельности в области аквакультуры и рыбных хозяйств в Армении, Украине и европейских странах, что будет способствовать развитию экологии, основанные на подходах и деятельности в соответствии с Целями устойчивого развития ООН и Зеленым Соглашением ЕС.