«Տուրիզմի կառավարում» բաժնի ուսանողների հանդիպումը «Armenia Travel» ընկերության ներկայացուցիչների հետ
Մարտի 22, 2018
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում մարտի 21-ին «Տուրիզմի արդիական հարցերը» թեմայով միջոցառում անցկացնելու նպատակով կենտրոն այցելեցին «Armenia Travel» տուրիստական ընկերության ներկայացուցիչները, որոնք հանդիպեցին «Տուրիզմի կառավարում» բաժնի մագիստրանտների հետ: Ընկերության նախագահ Մարինա Կպրյանը միջոցառման ընթացքում մագիստրանտներին ծանոթացրեց իրենց գործունեությանը, ինչպես նաև ներքին ու միջազգային տուրիզմի զարգացման հեռանկարներին: Տուրընկերության գլխավոր տնօրեն Արմեն Կպրյանն էլ մագիստրանտներին ծանոթացրեց իրենց կողմից 2017թ. Ծաղկաձորում կազմակերպված կրթական տուրիզմի, ինչպես նաև «EPIK school»-ը միջազգային շուկա ուղղորդելու ծրագրերին։ Ելույթ ունեցան նաև մագիստրանտները և շնորհանդեսներով ներկայացրին տուրիզմը Հայաստանում:

Meeting of "Tourism Management" Department Students with Representatives of "Armenia Travel" Tourist Company
March 22, 2018
On March 21, 2018, at the International Scientific-Educational Center of the National Academy of Sciences of the RA, the "Armenia Travel" tourist company representatives met with the Master students of "Tourism Management" department in order to organize an event on "Current Issues of Tourism". The president of the company Marina Kpryan introduced the Master students to their activities, as well as that of domestic and international tourism development perspectives. General Director of the company Armen Kpryan also introduced the Master students to the educational tourism program organized by them in 2017 in Tsaghkadzor, as well as the programs to guide the "EPIK School" to the international market. At the conclusion of the meeting the Master students delivered speeches and presented a presentation material on "Tourism in Armenia".