Հեռավար կրթություն Հայաստանում՝ ՆՄՀ դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակներումԴեկտեմբերի 18, 2017 Հայաստանում հոկտեմբերից առաջին անգամ իրականացվում է հեռավար ուսուցում: Հայաստանի բարձրագույն ...
Շարունակական մասնագիտական վերապատրաստումները՝ ժամանակի պահանջԴեկտեմբերի 15, 2017 Հաշվի առնելով մշտապես փոփոխվող աշխատաշուկայի պահանջները և շարունակական մասնագիտական ...
Կայացավ «Ընտանեկան հոգեախտորոշում և ընտանեկան խորհրդատվություն» գրքի շնորհանդեսըԴեկտեմբերի 12, 2017 2017 թվականի դեկտեմբերի10-ին «Էլիտ Պլազա» բիզնես կենտրոնում տեղի ունեցավ Նաիրա Հակոբյան ...

New Deadline for DAAD Scholarships
On 6 April on the initiative of Foreign Affairs Department of ISEC NAS RA a meeting was held with Silvia Schmid, Director of the DAAD Information Centre Yerevan, and DAAD Information Centre Yerevan...
"Molecular and Cellular Biology" PhD Program of NAS RA Underwent External Review
April 4, 2017
In the frames of EU Tempus 'Veritas: Structural Development of the Third Cycle Based on Salzburg Principles Project' 11 higher education institutions will undergo external review of ...
Professional Achievements in Teaching Foreign Languages
Highlighting the importance of continuous education of foreign language educators and the acquisition of new professional skills at the highest level, Arusyak Harutyunyan, Head of Foreign Affairs...