Ասպիրանտի Էրազմուս+ փոխանակման ծրագիր. Միջազգային Տելեմատիկ համալսարան (Իտալիա)
Էրազմուս+ միջազգային կրեդիտային շարժունության ծրագրի շրջանակներում ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի և Միջազգային Տելեմատիկ համալսարանի (Իտալիա) միջև իրականացվող Erasmus+ KA107 շարժունության ծրագիրը հայտարարում է մրցույթ ՀՀ ԳԱԱ ֆիզիկական հետազոտությունների ինստիտուտի, ՀՀ ԳԱԱ տնտեսագիտության ինստիտուտի և ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ հոգեբանության ամբիոնի ասպիրանտների և հայցորդների համար:
Շարժունության ծրագիրը մրցութային կարգով հնարավորություն է ընձեռում 2024-2025 ուս տարվա, 2-րդ կիսամյակում ՀՀ ԳԱԱ վերոնշյալ ինստիտուտների ասպիրանտներին և հայցորդներին 3 ամիս տևողությամբ հետազոտություն իրականացնել Միջազգային Տելեմատիկ համալսարանում:
Մրցույթին մասնակցելու համար անհրաժեշտ է մինչև ս/թ սեպտեմբերի 27-ը ներառյալ, անգլերրեն լեզվով, PDF ձևաչափով /որպես մեկ pdf փաստաթուղթ/, ուղարկել ստորև պահանջվող փաստաթղթերը հետևյալ էլ. հասցեին՝ ella.papikyan@isec.am:
- Ինքնակենսագրական (ձևաչափը տես https://europass.cedefop.europa.eu/)
Միջազգային Տելեմատիկ համալսարանի վեբկայքը՝ https://www.uninettunouniversity.net/en/offertaformativa.aspx
Լրացուցիչ հարցերի դեպքում կարող եք դիմել ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոն՝ արտաքին կապերի բաժին, հեռախոս՝ 060-62-35-98 կամ նամակ հղել հետևյալ էլ. հասցեին՝ ella.papikyan@isec.am:

September 16, 2024 Within the frames of the Erasmus+ KA 107 international Credit Mobility Project implemented between ISEC NAS RA and the International TELEMATIC University UNINETTUNO (Italy, Rome) a mobility call is announced for PhD students of the NAS RA Institute for Physical Research, NAS RA Institute of Economics and ISEC NAS RA Department of Psychology.
Within the frames of the Erasmus+ KA 107 international Credit Mobility Project implemented between ISEC NAS RA and the International TELEMATIC University UNINETTUNO (Italy, Rome) a mobility call is announced for PhD students of the NAS RA Institute for Physical Research, NAS RA Institute of Economics and ISEC NAS RA Department of Psychology.
The project grants an opportunity for PhD students to carry out a 3 month-long research at UNINETTUNO University in the second semester of 2024-2025 academic year.
For participation in the mobility call, it is necessary by September 27, 2024 to submit the documents mentioned below (as one PDF doc.) to the following e-mail: ella.papikyan@isec.am. The required documents should be submitted in English.
Please, mention "Erasmus+ 2024 PhD mobility application" in the subject line.
- Europass CV (see the required format https://europass.cedefop.europa.eu/)
The official website of UNINETTUNO University is at https://www.uninettunouniversity.net/en/offertaformativa.aspx
For further enquiries, please, contact ISEC NAS RA Foreign Affairs Department of at 060-62-35-98 or write an email ella.papikyan@isec.am.