ՄՐՑՈՒՅԹԻ ՀՐԱՎԵՐ ԱՍՊԻՐԱՆՏՆԵՐԻՆ ԵՎ ՀԱՅՑՈՐԴՆԵՐԻՆ
Հայաստանում գիտության ոլորտը զարգացնելու համար ՀՀ ԿԳՄՍՆ գիտության կոմիտեն կազմակերպում է գիտական և գիտատեխնիկական գործունեության պայմանագրային (թեմատիկ) ֆինանսավորման նպատակով գիտական թեմաների հայտերի ընտրության «Ասպիրանտների և երիտասարդ հայցորդների հետազոտությունների աջակցության ծրագիր-2023» ՄՐՑՈՒՅԹ:
Շահելու դեպքում ասպիրանտը ստանում է յուրաքանչյուր ամիս 150 հազար դրամ աշխատավարձ: Եվս 50 հազար դրամ ասպիրանտի գիտական ղեկավարն է լրացուցիչ հավելավճար ստանում: Տարեկան 800 հազար էլ ասպիրանտն ունենում է իր այլ ծախսերի համար՝ սարքեր, սարքավորումներ, գործուղումներ, համակարգիչ:
Մրցույթին մասնակցող ասպիրանտը կարող է դիմել գիտության բոլոր, իսկ հայցորդը՝ «Բնական գիտություններ», «Ճարտարագիտություն և տեխնոլոգիա», «Բժշկական գիտություններ» և «Գյուղատնտեսական գիտություններ» ճյուղերի մասնագիտություններով։
Մրցույթին մասնակցելու հայտ ներկայացվում է կոմիտեի մրցույթների հայտերի և հաշվետվությունների ընդունման առցանց համակարգով (https://grants.scs.am)` մինչև 2023 թ. օգոստոսի 8-ը ներառյալ (հայտի ուղարկման հնարավորությունն արգելափակվում է Երևանի ժամանակով ժամը 18:00-ին):
Մրցույթի վերաբերյալ լրացուցիչ տեղեկություններ և խորհրդատվություն կարելի է ստանալ Գիտության կոմիտեի գիտական գործունեության կազմակերպման վարչությունից (հեռախոս՝ +37410 210 140 (*113; *116), էլեկտրոնային փոստ՝ support@scs.am):
Մրցույթի հրավերի փաթեթը
Ուշադրություն. հայտերի ընդունման համար https://grants.scs.am համակարգը հասանելի կլինի հունիսի 20-ից:

Competition Invitation for PhD Students and Applicants
Aiming to develop the area of science, the Committee of Science of the RA Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the announces a "Research Support Program for Postgraduate Students and Young Applicants-2023" competition for the purpose of contractual (thematic) financing of scientific and technical activities.
In case of winning the competition, Ph.D. student receives a monthly salary of 150.000 AMD drams. Another 50,000 AMD drams is paid to the scientific supervisor of the post-graduate student. A graduate student receives 800,000 AMD drams annualy to cover other expenses such as devices, equipment, business trips, computer.
Ph.D. students can apply for all the programs, whereas the applicants are eligible to apply for the programs "Natural Sciences", "Engineering and Technology", "Medical Sciences", and "Agricultural Sciences"․
The online applications are submitted through the Committee's Applications and Report Acceptance System (https://grants.scs.am) until 2023, including August 8 (the possibility of sending the application is blocked at 18:00 Yerevan time).
You can get additional information and consultation on the competition at the Department of Organization of Scientific Activities of the Science Committee (phone: +37410 210 140 (*113; *116), e-mail: support@scs.am).
Tender invitation package
Attention: The https://grants.scs.am system for accepting applications will be available from June 20.