ՄՐՑՈՒՅԹԻ ՀՐԱՎԵՐ ԱՍՊԻՐԱՆՏՆԵՐԻՆ ԵՎ ՀԱՅՑՈՐԴՆԵՐԻՆ
Հայաստանում գիտության ոլորտը զարգացնելու համար ՀՀ ԿԳՄՍՆ գիտության կոմիտեն կազմակերպում է գիտական և գիտատեխնիկական գործունեության պայմանագրային (թեմատիկ) ֆինանսավորման նպատակով գիտական թեմաների հայտերի ընտրության «Ասպիրանտների և երիտասարդ հայցորդների հետազոտությունների աջակցության ծրագիր-2023» ՄՐՑՈՒՅԹ:
Շահելու դեպքում ասպիրանտը ստանում է յուրաքանչյուր ամիս 150 հազար դրամ աշխատավարձ: Եվս 50 հազար դրամ ասպիրանտի գիտական ղեկավարն է լրացուցիչ հավելավճար ստանում: Տարեկան 800 հազար էլ ասպիրանտն ունենում է իր այլ ծախսերի համար՝ սարքեր, սարքավորումներ, գործուղումներ, համակարգիչ:
Մրցույթին մասնակցող ասպիրանտը կարող է դիմել գիտության բոլոր, իսկ հայցորդը՝ «Բնական գիտություններ», «Ճարտարագիտություն և տեխնոլոգիա», «Բժշկական գիտություններ» և «Գյուղատնտեսական գիտություններ» ճյուղերի մասնագիտություններով։
Մրցույթին մասնակցելու հայտ ներկայացվում է կոմիտեի մրցույթների հայտերի և հաշվետվությունների ընդունման առցանց համակարգով (https://grants.scs.am)` մինչև 2023 թ. օգոստոսի 8-ը ներառյալ (հայտի ուղարկման հնարավորությունն արգելափակվում է Երևանի ժամանակով ժամը 18:00-ին):
Մրցույթի վերաբերյալ լրացուցիչ տեղեկություններ և խորհրդատվություն կարելի է ստանալ Գիտության կոմիտեի գիտական գործունեության կազմակերպման վարչությունից (հեռախոս՝ +37410 210 140 (*113; *116), էլեկտրոնային փոստ՝ support@scs.am):
Մրցույթի հրավերի փաթեթը
Ուշադրություն. հայտերի ընդունման համար https://grants.scs.am համակարգը հասանելի կլինի հունիսի 20-ից:

КОНКУРС ДЛЯ АСПИРАНТОВ И СОИСКАТЕЛЕЙ
В целях развития сферы науки в Армении Kомитет по высшему образованию и науке Министерства образования, науки,культуры и спорта РА объявляет конкурс "Программа поддержки исследований аспирантов и молодых соискателей-2023" по отбору научных проектов, направленных на достижение прикладных результатов в рамках договорного (тематического) финансирования научной и научно-технической деятельности.
В случае победы в конкурсе аспирант получает ежемесячную зарплату в размере 150 000 РА драмов. Научному руководителю аспиранта выплачивается 50 000 РА драмов, и дополнительно 800 000 РА драмов в год аспирант получает на прочие расходы: устройства, оборудование, командировки, компьютер.
Аспирант, участвующий в конкурсе, может подать заявку на все научные специальности, а соискатель – на специальности "Eстественные науки", "Инженерия и технология", "Mедицинские науки" и "Сельскохозяйственные науки".
Заявки на участие в конкурсе подаются через онлайн-систему приема заявок и отчетов о конкурсах Комитета (https://grants.scs.am) до 2023 года 8 августа включительно (возможность отправки заявки блокируется в 18:00 по ереванскому времени).
Дополнительную информацию и консультации по конкурсу можно получить в отделе организации научной деятельности Комитета по высшему образованию и науке (телефон: +37410 210 140 (*113; *116), электронная почта: support@scs.am).