Փոփոխություններ ասպիրանտուրայի ընդունելության կարգում
Օգոստոսի 24, 2011ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանի N 781-Ն հրամանով փոփոխություն է կատարվել «Հայաստանի Հանրապետությունում ասպիրանտուրայի ընդունելության կարգը հաստատելու մասին» 2006 թվականի սեպտեմբերի 15-ին N 740-Ն հրամանով հաստատված կարգում:Փոփոխությունը վերաբերում է ասպիրանտուրայի օտար լեզվի (անգլերեն) ընդունելության քննությանը:
Նշված կարգով (2.2 կետ, ա ենթակետ) սահմանվել է, որ ասպիրանտուրայի դիմորդն ավարտական տարվա ընթացքում հանձնում է անգլերեն լեզվի քննություն`
(iBT) (այԲԻԹԻ) ստորին անցումային միավորին համապատասխան:
Նախորդ տարիների` միչև 2011 թ. դեկտեմբերի 31-ը (ԹՕԵՖԼ) ծրագրի iTP (այԹԻՓԻ) տարբերակով հանձնած վավեր վկայագրերը ուժի մեջ են 2012-2013 ուսումնական տարվա ասպիրանտուրայի ընդունելության ժամանակ:

Изменение в порядке приема в аспирантуру
Август 24, 2011По приказу министра образования и науки РА Армена Ашотяна N 781-Ն произведено изменение в порядке "Об утверждении порядка приема в аспирантуру в Республике Армения", утвержденном приказом N 740-Ն от 15 сентября 2006 года. изменение относится к приемному экзамену в аспирантуру по иностранному (английскому) языку.
Указанным порядком (пункт 2.2, подпункт "а") установлено, что поступающий в аспирантуру в течение последнего года обучения сдает экзамен по английскому языку в соответствии с нижним проходным баллом (iBT) (айБиТи). Свидетельства о сдаче программы по варианту iTP (айТиПи) в предыдущие годы - до 31 декабря 2011г., остаются в силе при приеме в аспирантуру в 2012 - 2013 учебном году.