Փոփոխություններ ասպիրանտուրայի ընդունելության կարգում
Օգոստոսի 24, 2011ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանի N 781-Ն հրամանով փոփոխություն է կատարվել «Հայաստանի Հանրապետությունում ասպիրանտուրայի ընդունելության կարգը հաստատելու մասին» 2006 թվականի սեպտեմբերի 15-ին N 740-Ն հրամանով հաստատված կարգում:Փոփոխությունը վերաբերում է ասպիրանտուրայի օտար լեզվի (անգլերեն) ընդունելության քննությանը:
Նշված կարգով (2.2 կետ, ա ենթակետ) սահմանվել է, որ ասպիրանտուրայի դիմորդն ավարտական տարվա ընթացքում հանձնում է անգլերեն լեզվի քննություն`
(iBT) (այԲԻԹԻ) ստորին անցումային միավորին համապատասխան:
Նախորդ տարիների` միչև 2011 թ. դեկտեմբերի 31-ը (ԹՕԵՖԼ) ծրագրի iTP (այԹԻՓԻ) տարբերակով հանձնած վավեր վկայագրերը ուժի մեջ են 2012-2013 ուսումնական տարվա ասպիրանտուրայի ընդունելության ժամանակ:

Changes in the procedure of entrance to graduate school
August 24, 2011According to the order N 781-Ն of the Minister of Science and Education of the RA Armen Ashotyan alterations have been made in the established order of N 740-Ն about “Affirming the entrance to graduate school in RA” on the 15th of September 2006. The alteration refers to the foreign language (English) for the entrance to graduate school.
According to the mentioned order (paragraph 2.2, subparagraph a), it has been determined that the graduate-school-applicant should take an exam in English-TOEFL (iBT) in accordance with the lowest transition point during the year of graduation.
The authentic certificates of the previous years (until December 31, 2011) within the TOEFL iTP version, will remain valid for the entrance to the graduate school in 2012-2013.