ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ լեզվաբանության ամբիոնը հյուրընկալել է 22YR-6B005 «Հայերենի արդի լեզվավիճակի քննություն ռուսական միջավայրում (հայերենը որպես սփյուռքի լեզու և օտար լեզու)» գիտական թեմայի (Թեմայի ղեկավար՝ բ.գ.թ., դոցենտ Մերի Սարգսյան) արտասահմանյան գործընկեր, Սանկտ Պետերբուրգի «Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոց» ազգային հետազոտական համալսարանի հումանիտար գիտությունների և արվեստի դպրոցի օտար լեզուների դեպարտամենտի դոցենտ, բանասիրական գիտությունների դոկտոր Եվգենի Մոլոդիչենկոյին: Եվգենի Մոլոդիչենկոն իր հետազոտություններով հայտնի է թե՛ ՌԴ-ում, թե՛ արտերկրում: Ըստ «Scopus» շտեմարանի տվյալների՝ նրա h-index-ը 5 է:
Ս.թ. մայիսին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում գիտնականը հանդես կգա հրապարակային դասախոսություններով (ռուսերեն)՝ հետևյալ թեմաներով.
№ |
Թեմա |
Օր |
ժամ |
1 |
«Метапрагматика и социальные значения/смыслы: Роль идей и инструментов социолингвистики в интерпретации языковых, речевых и культурных феноменов» |
13.05.2024 |
14:30 |
2 |
«Метапрагматика и жанры: Роль идей и инструментов социолингвистики в изучении и преподавании жанров» |
15.05.2024 |
3 |
«Метапрагматика и тексты/дискурсы: Роль идей и инструментов социолингвистики в (критическом) дискурс-анализе» |
23.05.2024 |
Հրապարակային դասախոսությունների մուտքն ազատ է, անհրաժեշտ է նախապես գրանցվել հետևյալ հղումով. https://forms.gle/cyrUZ7wS1KSjATtV6
Դասախոսությունները տեղի կունենան ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում՝ (Երևան, Մարշալ Բաղրամյան 24Դ, 10-րդ հարկ):

The Department of Linguistics of the ISEC NAS RA hosted 22YR-6B005 "Examination of the modern language status of Armenian in the Russian environment (Armenian as a language of the diaspora and a foreign language), foreign partner of the" scientific topic (Head of the topic: Ph.D., associate professor Mary Sargsyan), St. Petersburg «Higher School of Economics» Associate Professor of the Department of Foreign Languages of the School of Humanities and Arts of the National Research University, Doctor of Philology Yevgeny Molodichenko: Yevgeny Molodichenko is known for his research both in Russia and abroad. According to the "Scopus" database, his h-index is 5.
On May, the scientist will deliver public lectures (in Russian) at the ISEC NAS RA on the following topics:
- "Metapragmatics and social meanings/meaning: The role of ideas and tools of sociolinguistics in the interpretation of linguistic, speech and cultural phenomena" (13.05.24, 14:30 pm)
- "Metapragmatics and genres: The role of ideas and tools of sociolinguistics in the study and teaching of genres" (15.05.24, 14:30 pm)
- "Metapragmatics and texts/discourses: The role of ideas and tools of sociolinguistics in (critical) discourse analysis" (23.05.24, 14:30 pm)
The entrance is free, you need to register online, using the following link https://forms.gle/cyrUZ7wS1KSjATtV6