Ասպիրանտի Էրազմուս+ փոխանակման ծրագիր
Էրազմուս+ միջազգային կրեդիտային շարժունության ծրագրի շրջանակներում ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի և Լիլի համալսարանի (ֆրանսիա) միջև իրականացվող Erasmus+ KA107 շարժունության ծրագիրը հայտարարում է մրցույթ ՀՀ ԳԱԱ երկրաբանական գիտությունների ինստիտուտի ասպիրանտների համար:
Ծրագիրը մրցութային կարգով հնարավորություն է ընձեռում 2024-2025 ուս տարում ՀՀ ԳԱԱ երկրաբանական գիտությունների ինստիտուտի ասպիրանտներին 2-3 ամիս տևողությամբ հետազոտություն իրականացնել Լիլի համալսարանում:
Մրցույթի առաջին փուլին մասնակցելու համար անհրաժեշտ է մինչև ս/թ ապրիլի 15-ը ներառյալ PDF ձևաչափով /որպես մեկ pdf փաստաթուղթ/ ուղարկել ստորև պահանջվող փաստաթղթերը հետևյալ էլ. հասցեներին՝ ella.papikyan@isec.am և lilit.sargsyan@isec.am:
- Ինքնակենսագրական (ձևը տես կից՝ Europass CV)
Լիլի համալսարանի վեբկայքը՝ https://international.univ-lille.fr/en/
Լրացուցիչ հարցերի դեպքում կարող եք դիմել ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոն՝ արտաքին կապերի բաժին, հեռախոս՝ 060-62-35-98:

In the frames of the Erasmus+ International Credit Mobility Project, the second-year students of the "Geology" Department of ISEC NAS RA have the opportunity to study the first semester of the 2024-2025 academic year at Lille University (France).
. Being a second-year student of ISEC NAS RA "Geology" Department
. English language knowledge – CERF B2 level
For participation in the first stage of the selection, it is necessary by April 10, 2024, to submit the following documents (as one PDF doc.) to the following e-mails: ella.papikyan@isec.am and lilit.sargsyan@isec.am.
Pease, mention "Erasmus+ 2024 Master mobility application" in the subject line.
- CV in English (see attached՝ Europass CV)
- Motivation letter in English
- Certificate of academic performance
- English language certificate (if available)
Evaluation criteria
- Results of midterm exams
- English language knowledge (B2 level)
- Bachelor’s degree GPA
As a final stage of selection, the candidates will be asked for an interview. In case of non-availability of an English Language certificate, the interview will be held in English.
Lille University website https://international.univ-lille.fr/en/
Courses taught in English https://international.univ-lille.fr/en/come-to-the-university-of-lille/students/as-part-of-an-international-programme/english-courses/