Հուլիսի 25, 2019ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆ
Ընտրված մասնակցին սահմանված կարգով կառաջարկվի կնքել Միկրոանալիզի համակարգով ռաստրային էլեկտրոնային մանրադիտակի մատակարարման պայմանագիր (այսուհետ` պայմանագիր) "Modernization of Environment Protection Studies Programmes for Armenia and Georgia" no. 598232-EPP-1-20I8-I-ITEPPKA2-CBHE-JP ծածկագրով Erasmus+ կարողությունների զարգացման ծրագրի շրջանակներում, որըն ազատված է ԱԱՀ-ից և մաքսային հարկից:
Ընթացակարգի հրավերը թղթային ստանալու համար անհրաժեշտ է դիմել պատվիրատուին, մինչև սույն հայտարարության հրապարակման օրվանից հաշված` 7-րդ օրը ժամը 12-00-ն։ Ընդ որում, թղթային ձևով հրավեր ստանալու համար պատվիրատուին պետք է ներկայացնել գրավոր դիմում։ Պատվիրատուն ապահովում է թղթային ձևով հրավերի տրամադրումն անվճար այդպիսի պահանջ ստանալուն հաջորդող առաջին աշխատանքային օրը։
Ընթացակարգի հայտերն անհրաժեշտ է ներկայացնել ք. Երևան, Աբովյան 68 հասցեով՝ «ՀՀ ԳԱԱ Էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոն» ՊՈԱԿ-ում տեղակայված ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ «Բնապահպանության և բնօգտագործման ամբիոն», փաստաթղթային ձևով մինչև սույն հայտարարության հրապարակման օրվանից հաշված 7-րդ օրվա ժամը 12-00-ն: Հայտերը, հայերենից բացի, կարող են ներկայացվել նաև անգլերեն կամ ռուսերեն:
Հայտերի բացումը տեղի կունենա ք. Երևան, Աբովյան 68 հասցեով՝ «ՀՀ ԳԱԱ Էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոն» ՊՈԱԿ-ում տեղակայված ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ «Բնապահպանության և բնօգտագործման ամբիոն», 2019թ. օգոստոսի 1-ին ժամը 12-00-ին։

July 25, 2019ANNOUNCEMENT
The text of this announcement is approved by the Decision N 1 of Price Setting Inquiry Committee dated on 25 July 2019
The code of the Price Setting Inquiry: ԳԱԱԳԿՄԿ- 19/01
The Client “International Scientific-Educational Center of NAS RA” Establishment, located at the address of 24d M. Baghramyan Avenue, Yerevan, RA is announcing a request for quotation to be carried out in one phase.
The bidder selected based on the results of the price quotation will be proposed, in a prescribed manner, to conclude a contract for supply of Scanning Electron Microscope SEM within the frames of "Modernization of Environment Protection Studies Programmes for Armenia and Georgia" no. 598232-EPP-1-20I8-I-ITEPPKA2-CBHE-JP Erasmus+ capacity building project, which is exempt from VAT and customs fees.
To receive the hard copy of invitation of price setting procedure it is required to apply to the Client within 7 day from the day of publication of the announcement at 12:00. To receive an invitation in a hard copy it is necessary to send a written request to the Client. The Client is obliged to provide the hard copy free of charge the following day after receiving the request. The soft copy of the invitation is provided by the Client free of charge the following day after receiving the request.
The bids for the request for quotation should be submitted to Abovyan 68, Yerevan, “Environmental Protection and Nature Management” Department of ISEC NAS RA located at “Center for Ecological Noosphere Studies” SNCO, on the 7th day as from the day of publication of the announcement, at 12:00, on 1 August 2019. The bids can be submitted in English and Russian, besides Armenian.
The bid opening will be carried out on the 7th day as from the day of publication of the announcement, at 12:00 on 1 August 2019, at Abovyan 68, Yerevan, “Environmental Protection and Nature Management” Department of ISEC NAS RA located at “Center for Ecological Noosphere Studies” SNCO.