Հոկտեմբերի 18, 2021Էրազմուս+ կրեդիտային շարժունության ծրագրի շրջանակներում ՀՀ ԳԱԱ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնի «Բնապահպանություն և բնօգտագործում», «Գործարար վարչարարություն» և «Հանրային կառավարում» մասնագիտությունների առաջին կուրսի ուսանողները կարող են 2021-2022 ուստարվա երկրորդ կիսամյակը սովորել Իտալիայի Տուշայի համալսարանում:
- Լինել ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ «Բնապահպանություն և բնօգտագործում», «Գործարար վարչարարություն» կամ «Հանրային կառավարում» մասնագիտությունների առաջին կուրսի ուսանող /առկա/
- տիրապետել անգլերեն լեզվին՝ Լեզուների Եվրոպական շրջանակի B2 մակարդակին համապատասխան
- իտալերեն լեզվի իմացությունը դիտարկվում է որպես առավելություն
Մրցույթի առաջին փուլին մասնակցելու համար անհրաժեշտ է մինչև ս.թ. հոկտեմբերի 31-ը ներառյալ՝ ella.papikyan@isec.am և arusyak.harutyunyan@isec.am էլեկտրոնային հասցեներին ուղարկել հետևյալ փաստաթղթերը /որպես մեկ pdf փաստաթուղթ/ ՝

October 18, 2021In the frames of Erasmus+ International Credit Mobility programme, ISEC NAS RA first-year students of "Environmental Protection and Nature Management", "Business Administration" and ''Public Administration'' Departments can study their second semester of 2021-2022 academic year at the University of Tuscia, Italy.
- Being a first-year, full-time student in the Department of "Environmental Protection and Nature Management", "Business Administration" or ''Public Administartion'' of ISEC NAS RA
- English language knowledge corresponding to CEFR B2 level
- Knowledge of Italian is an advantage
For the participation in the first stage of the selection, the following documents must be submitted by October 31st 2021 inclusive in one pdf document to the following e-mails: arusyak.harutyunyan@isec.am and ella.papikyan@isec.am
- A motivation letter in English explaining why you wish to study at the University of Tuscia
- English Language certificate (if there is any)
Language of Instruction – Italian and English
The successful candidates having passed the documentation stage will take an interview in English language.
The successful candidate will be provided a monthly living allowance of 850 Euros and 360 Euros for travel (air tickets).