Սեմինար ԵՄ Tempus «VERITAS» ծրագրի «Գիտական աստիճանաշնորհում և որակի չափանիշներ» թեմայով
Հունվարի 26-27-ը Երևանի Վ. Բրյուսովի անվան լեզվահասարակագիտական համալսարանում տեղի ունեցավ սեմինար նվիրված Զալցբուրգյան սկզբունքների հիման վրա գիտական աստիճանաշնորհման չափանիշների և ասպիրանտական ծրագրերի որակի ապահովման չափորոշիչների մշակման և կիրառման թեմային:
Սեմինարին մասնակցեցին ԵՄ Tempus «VERITAS» ծրագրի գործընկերները (Շվեդիայից, Ավստրիայից, Գերմանիայից, Իսպանիայից, Մեծ Բրիտանիայից) և հայաստանյան 11 բուհերի ներկայացուցիչները, այդ թվում ՀՀ Գիտությունների Ազգային Ակադեմիան: ՀՀ Գիտությունների Ազգային Ակադեմիայից սեմինարի աշխատանքներին մասնակցեցին ՀՀ ԳԱԱ ասպիրանտուրայի բաժնի պետ Կարինե Բեգոյանը և ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ արտաքին կապերի գլխավոր մասնագետ Անժելա Պապիկյանը:
Երկօրյա հանդիպման ընթացքում սեմինարի գործընկերները ակտիվորեն մասնակցեցին կլոր սեղանների շուրջ ծավալված բոլոր քննարկումներին: Մասնակիցները ներկայացրեցին իրենց նկատառումները գիտական աստիճանաշնորհման չափանիշների և որակի չափորոշիչների մշակման գործում ունեցած փորձը, խոսեցին խնդիրների և դրանց լուծման հնարավոր ճանապարհների մասին:
Ծրագրի եվրոպական գործընկերները ներկայացրեցին իրենց համալսարաններում ընդունված դոկտորական կոչման չափանիշները: Հարկ է նշել Գերմանիայի Հայդելբերգի համալսարանի ներկայացուցիչ Օլիվեր Գրուսի զեկույցը: Նա ներկայացրեց Հայդելբերգի համալսարանի մշակած ռազմավարությունը և ճանապարհային քարտեզը, որը պետք է հանդիսանա այն մի քանի ուղեցույցներից մեկը, որոնցով պետք է առաջնորդվեն Ծրագրում ներառված ՀՀ բուհերը ասպիրանտական պիլոտային ծրագրերը մշակելիս:

Семинар на Тему Присвоения Ученой Степени и Стандартов по Обеспечению Качества Образования.
С 26 по 27 января, с.г. в Ереванском государственном университете языков и социальных наук им. В. Брюсова в рамках программы TEMPUS «VERITAS» был проведен очередной семинар, главной целью которого было формирование критериев присвоения ученой степени, а также разработка и внедрение стандартов по обеспечению качества образования, соответсвующего третьей степени образования в Армении.
Участниками семинара являлись партнеры ЕС (Шведия, Австрия, Германия, Испания, Великобритания) и представители 11 вузов Армении. Национальную Академию Наук РА представляли Карине Бегоян, заведующая отделом аспирантуры НАН РА и Анжела Папикян, главный специалист отдела по внешним связям, МНОЦ НАН РА.
Во время двухдневного семинара участники принимали активное участие в дискуссиях за круглым столом, выступили с презентациями, в которых представили свои соображения в деле разработки критериев присвоения научной степени и стандартов качества образования, так же обсудили проблемы и вопросы, требующие решения вышеупомянутых задач.
Преставитель Геидельбергского Университета, Оливер Грус, представил план развития (дорожную карту) Геидельбергского Университета, который послужит образцом/руководством для вузов Армении в их последующей разработке пилотной программы.