ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի գիտակրթական միջազգային կենտրոնի (այսուհետ՝ ԳԿՄԿ) հանրային կապերի և կարիերայի բաժինը ԳԿՄԿ կառուցվածքային  ստորաբաժանումներից է:
Բաժնի հիմնական նպատակն  է` ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ վարկանիշի բարձրացման, դրական հասարակական կարծիքի ուղղությամբ տարբեր աշխատանքների իրականացումը, ԶԼՄ-ների, հասարակական կազմակերպությունների և այլ շահագրգիռ տեղական կամ միջազգային կազմակերպությունների և ԳԿՄԿ-ի միջև տեղեկատվության փոխանակման գործընթացի լուսաբանումը, աշխատանքային շուկայում ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ի ուսանողների և շրջանավարտների աշխատանքային մրցունակության ուսումնասիրությունը, շրջանավարտների և ԳԿՄԿ-ի միջև մշտական կապի ամրապնդումն ու համագործակցության ապահովումը:
Բաժնի խնդիրներն ու գործառույթներն են`
• ԳԿՄԿ ինտերնետային կայքի թարմացումների և առցանց հետադարձ կապի ապահովումը:
• ԳԿՄԿ-ի մասին տեսանյութերի և աուդիոնյութերի պատրաստումն ու դրանց տարածումը:
• Հասարակայնության հետ կապերին և ԶԼՄ-ներին առնչվող ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ ամբիոնների և կառուցվածքային ստորաբաժանումների կողմից տարվող աշխատանքների կազմակերպումն ու համակարգումը:
• Մասնակցություն ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ում անցկացվող լուսաբանման ենթակա նիստերին, խորհրդակցություններին, քննարկումներին, պաշտոնական և աշխատանքային միջոցառումներին և դրանց լուսաբանման աշխատանքերի իրականացումը:
• ԳԿՄԿ վարկանիշի բարձրացման ուղղությամբ տարբեր ցուցահանդեսների, սեմինարների, գիտաժողովների, էքսկուրսիաների, փոխայցերի և այլ միջոցառումների կազմակերպումը և/կամ մասնակցությունը:
• ԳԿՄԿ ուսանողների և շրջանավարտների կողմից աշխատանքի ընդունվելու հիմնախնդիրների ուղղությամբ ԳԿՄԿ-ում տարվող աշխատանքների կազմակերպումն ու համակարգումը:
• ԳԿՄԿ ուսանողների, շրջանավարտների և գործատուների միջև արդյունավետ կապի ամրապնդումը, գործատուների հետ հանդիպումների և միջոցառումների կազմակերպումը։
• Ուսանողների և շրջանավարտների՝ աշխատանքի տեղավորմանն առնչվող ռազմավարական և կազմակերպչական հիմնախնդիրների բացահայտումն ու վերլուծությունը:
• Սեմինարների, գիտաժողովների, կլոր սեղանների, նպատակային և լրացուցիչ պատրաստման և վերապատրաստման դասընթացների, աշխատաշուկայում արդի պահանջների և աշխատանքի որոնման տեխնոլոգիաների ու հմտությունների, մասնագիտական կողմնորոշման և այլ խնդիրների վերաբերյալ խորհրդատվական միջոցառումների կազմակերպումը:
• ԳԿՄԿ ուսանողական խորհրդի և ուսանողական գիտական ընկերության հետ ակտիվ համագործակցության կազմակերպումը՝ գիտական, կրթական, խորհրդատվական, ժամանցային և այլ բնույթի միջոցառումների իրականացման շրջանակներում:
• Գործատուների, տարբեր կազմակերպությունների հետ համաձայնագրերի, հուշագրերի, պայմանագրերի կնքումը և դրանց իրականացման ապահովումը:
• Գործատուների և ԳԿՄԿ-ի ամբիոնների միջև հաղորդակցության ապահովումը, անհրաժեշտության դեպքում՝ համատեղ կադրերի վերապատրաստման փաթեթների մշակումը:
• Աջակցության ցուցաբերում ԳԿՄԿ ամբիոններին՝ ուսանողների պրակտիկայի կազմակերպման գործընթացում:
• ԳԿՄԿ-ի «Շրջանավարտների տեղեկատվական համակարգի» մշակումն ու պարբերաբար թարմացումը:
• ԶԼՄ-ներով կրթության և գիտության ոլորտի կարևոր խնդիրների վերաբերյալ հրապարակված նյութերի վերլուծությունը, այդ նյութերի տեղայնացումն ու համապատասխան ընթացքի ապահովումը:
• Հարցազրույցների, ասուլիսների և հանդիպումների կազմակերպումը լրատվության միջոցների ներկայացուցիչների հետ, մամուլի հաղորդագրությունների պատրաստումը:
• Եռալեզու /հայերեն, ռուսերեն, անգլերեն/ տեղեկատվական նյութերի, տեքստերի, նորությունների, հայտարարությունների կազմման և թարգմանության որակի ապահովումը:

Отдел общественных связей и карьеры Международного научно-образовательного центра Национальной академии наук РА (далее - МНОЦ) является структурным подразделением МНОЦ.
Основная цель отдела направлена на повышение рейтинга МНОЦ НАН РА, осуществление разных видов деятельности по формированию положительного общественного мнения, освещение процесса обмена информацией между СМИ, общественными организациями и другими заинтересованными местными или международными организациями и МНОЦ НАН РА, изучение конкурентоспособности студентов и выпускников МНОЦ НАН на рабочем рынке, укрепление постоянной связи и обеспечение сотрудничества между выпускниками и МНОЦ НАН РА.
Задачи и функции отдела:
- Обеспечение обновлений интернет-сайта МНОЦ и онлайн-обратной связи.
- Разработка и распространение видеоматериалов и аудиоматериалов о МНОЦ.
- Организация и координация работ, проводимых кафедрами и структурными подразделениями МНОЦ НАН РА, касающихся связей с общественностью и СМИ.
- Участие в заседаниях, совещаниях, обсуждениях, официальных и рабочих мероприятиях, проводимых в МНОЦ НАН РА, и осуществление работ по их освещению.
- Организация и/или участие в различных выставках, семинарах, конференциях, экскурсиях, взаимных визитах и других мероприятиях для повышения рейтинга МНОЦ.
- Организация и координация работ по решениям проблем поступления на работу студентов и выпускников МНОЦ НАН РА.
- Укрепление эффективной связи между студентами, выпускниками и работодателями МНОЦ, организация встреч и мероприятий с работодателями.
- Выявление и анализ стратегических и практических организационных проблем по подготовке студентов и выпускников к трудоустройству.
- Օрганизация семинаров, конференций, круглых столов, тематических и дополнительных курсов, консультационных мероприятий по повышению квалификации, соответствованию современным требованиям на рынке труда, развитию навыков поисков работы, профессиональной ориентации и других вопросов.
- Организация активного сотрудничества со Студенческим советом и Студенческим научным обществом в рамках проведения научных, образовательных, консультационных, развлекательных и иных мероприятий.
- Заключение договоров, меморандумов с работодателями, различными организациями и обеспечение их реализации.
- Обеспечение тесной связи между работодателями и кафедрами МНОЦ, в случае необходимости - разработка совместных проектов переподготовки кадров.
- Оказание помощи кафедрам МНОЦ НАН РА в процессе организации практики студентов.
- Разработка и периодическое обновление "Информационной базы данных выпускников" МНОЦ.
- Анализ опубликованных в СМИ материалов по важным вопросам в сфере образования и науки, локализация и обеспечение соответствующего процесса в Центре.
- Организация интервью, пресс-конференций, встреч с представителями СМИ, подготовка пресс-релизов.
- Составление трехъязычных (армянский, русский, английский) информационных материалов, текстов, новостей и объявлений на сайте; обеспечение качества перевода.
Состав отдела
Эгине Мелконян |
Виктория Сарджанян Специалист отдела по связям с общественностью и карьере Тел: (+374 10) 56 81 83 (306) Эл. адрес: viktorya.sarjanyan@isec.am |