Ասպիրանտական կրթության բարեփոխման հարցերն ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի օրակարգում
“ՎԵՐԻՏԱՍ՝ զալցբուրգյան սկզբունքների հիման վրա կրթության 3-րդ մակարդակի կառուցվածքային զարգացում» ԵՄ Տեմպուս դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակներում 2015 թվականի սեպտեմբերի 9-ին ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի նիստերի դահլիճում տեղի ունեցավ աշխատաժողով նվիրված ՀՀ-ում ասպիրանտական կրթության բարեփոխման խնդիրներին:
Աշխատաժողովին ներկա էին ՀՀ ԳԱԱ նախագահ ակադեմիկոս Ռադիկ Մարտիրոսյանը, ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի տնօրեն Ալբերտ Սարգսյանը և աշխատակիցներ, ՀՀ ԳԱԱ նախագահության անդամներ, ՀՀ ԳԱԱ գիտական կազմակերպությունների գիտական քարտուղարները, ինչպես նաև հյուրեր այլ բուհերից և կազմակերպություններից: Հրավիրված բանախոսներն էին ՀՀ բարձրագույն որակավորման հանձնաժողովի փոխնախագահ Ատոմ Մխիթարյանը և ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության մասնագիտական կրթության քաղաքականության մշակման բաժի պետ Էդգար Ալեքսանյանը:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ԳԱԱ նախագահ ակադեմիկոս Ռադիկ Մարտիրոսյանը: Այնուհետև, զեկույցով հանդես եկավ ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ արտաքին կապերի բաժնի պետ Արուսյակ Հարությունյանը, որը ներկայացրեց «Վերիտաս» ծրագրի ընթացքը և ձեռք բերված արդյունքները: ՀՀ ԲՈՀ-ի փոխնախագահ Ատոմ Մխիթարյանը զեկուցեց ՀՀ աստիճանաշնորհման համակարգի բարեփոխումների մասին, իսկ Էդգար Ալեքսանյանը ներկայացրեց ասպիրանտուրայի ընդունելության և ուսուցման նոր կարգի նախագիծը:
Աշխատաժողովի երկրորդ մասում հաղորդմամբ հանդես եկավ ՀՀ ԳԱԱ մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտի տնօրեն Արսեն Առաքելյանը և ներկայացրեց ասպիրանտական մասնագիտական կրթության ռազմավարական զարգացման ծրագիրը: Աշխատաժողովի վերջում ամփոփիչ խոսքով հանդես եկավ ՀՀ ԳԱԱ ասպիրանտուրայի բաժնի պետ Կարինե Բեգոյանը, որը պատասխանեց նաև գիտ. քարտուղարներին հուզող ընթացիկ հարցերին:

Реформы в Системе Образования Аспирантуры на повестке дня в НАН РА
В рамках программы  ЕС   Темпус, проекта   VERITAS «Структурное  развитие  3-го  образовательного  уровня  на  основе  Зальцбургских  принципов» 9 сентября 2015 года в зале заседаний НАН РА состоялась конференция, посвященная вопросам реформы  аспирантского образования в РА.
На рабочем совещании присутствовали президент НАН РА академик Радик Мартиросян, директор МНОЦ НАН РА  Альберт Саргсян члены президиума НАН РА, ученые секретари научных организаций НАН, а также гости из других вузов и организаций. При­гла­шенными докладчиками были вице-председатель ВАК РА Атом Мхитарян и начальник отдела разработки политики специального образования  Министерства образования и науки РА.
С приветственой речью выступил  президент НАН РА академик Радик Мартиросян. Далее с докладом выступила заведующая отдела внешних связей МНОЦ НАН РА Арусяк Арутюнян, представившая ход работы программы “Веритас” и достигнутые успехи. Вице-председатель ВАК РА Атом Мхитарян доложил о реформах в системе присуждения ученых степеней. Эдгар Алексанян представил проект нового порядка приема в аспирантуру  и обучения в ней.
Во второй части рабочего совещания выступил директор Института молекулярной биологии Арсен Аракелян, представивший программу стратегического развития аспирантского специального образования.
В конце совещания с заключительной речью выступила заведующая отделом аспирантуры МНОЦ НАН РА Карине Бегоян и ответила на волнующие воросы ученых секретарей.