Օգոստոսի 25-26-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության և Երևանի պետական համալսարանի նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ «Հայկական աշխարհը համացանցում» գիտաժողովը:
Գիտաժողովի առաքելությունն էր փոխճանաչելիության և փոխգործակցության նպատակով քննարկման հրավիրել հայագիտության՝ հայոց պատմության, լեզվի և գրականության, կրոնական, ինքնության տարաբնույթ խնդիրների շուրջ ՀՀ, ԼՂՀ և Սփյուռքի գիտակրթական, մշակութային, լրատվական, գրադարանային դաշտին առնչվող առաջատար կառույցների, կազմակերպությունների համացանցային հարթակներում ներկայացված կայքերի, սոցիալական ցանցերի և բլոգոլորտի պատասխանատու ներկայացուցիչներին:
Կազմակերպիչները նշեցին, որ նմանաբնույթ միջոցառումները համատեղ ազգօգուտ համացանցային տեղեկատվական նախագծեր ծրագրելու, ինչպես նաև համացանցային հարթակում հայակենտրոն տեղեկատվական տիրույթի ձևավորմանը նպաստելու հնարավորություն են ընձեռում:
«Հայկական աշխարհը» համացանցի գիտական հարթակում» խորագիրը կրող երեք թեմատիկ նիստերի ընթացքում զեկուցողներն անդրադարձան համացանցում հայագիտական ոլորտի հիմնախնդիրներին ու զարգացումներին, հայալեզու հեռավար ուսուցմանը, հայկական ժառանգության էլեկտրոնային շտեմարանների ստեղծմանն ու մատչելիությանը, համացանցում տեղեկատվական անվտանգությանն առնչվող խնդիրներին և այլն
«Հայկական աշխարհը համացանցում» գիտաժողովին «Հայալեզու հեռավար կրթությունը՝ կրթության մատչելիության բարձրացման մոդել» թեմայով հանդես եկավ ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի Արտաքին կապերի բաժնի պետ Արուսյակ Հարությունյանը, իսկ ՀՀ ԳԱԱ ինֆորմատիկայի և ավտոմատացման պրոբլեմների ինստիտուտի ASNET-AM ցանցի սպասարկման խմբի ղեկավար Նարինե Մանուկյանը ներկայացրեց «Հայկական գիտահետազոտական կոմպյուտերային ցանց. զարգացումը և հեռանկարները» թեմայով զեկուցում:

Armenian World on the Internet
On 25-26 August the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia and Yerevan State University the international conference on “The Armenian World on the Internet”.
The conference’s mission is the mutual recognition and cooperation for the purpose of organizing researches in the fields of history, language and literature, religion, educational issues, identity, culture, media, library -related structures, internet, social networks and blogosphere.
During three thematic sessions of the conference participants focused on actual problems of the Armenian studies on the network and the prospects of their solutions, distance learning of the Armenian language, compiling the electronic collections of the Armenian heritage and their availability, as well as on the issues of information security on the network.
Head of the Foreign Relations Department of the International Scientific-Educational Center at the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia Arusyak Harutyunyan delivered a speech entitled “Distance Learning in Armenian as a Model for Increasing Access to Education”, while head of the service group of ASNET-AM Network of the Institute of Informatics and Automation Problems at the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia Narine Manukyan delivered a speech entitled “Armenian Scientific and Research Computer Network: Development and Perspectives.