Օգոստոսի 25-26-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության և Երևանի պետական համալսարանի նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ «Հայկական աշխարհը համացանցում» գիտաժողովը:
Գիտաժողովի առաքելությունն էր փոխճանաչելիության և փոխգործակցության նպատակով քննարկման հրավիրել հայագիտության՝ հայոց պատմության, լեզվի և գրականության, կրոնական, ինքնության տարաբնույթ խնդիրների շուրջ ՀՀ, ԼՂՀ և Սփյուռքի գիտակրթական, մշակութային, լրատվական, գրադարանային դաշտին առնչվող առաջատար կառույցների, կազմակերպությունների համացանցային հարթակներում ներկայացված կայքերի, սոցիալական ցանցերի և բլոգոլորտի պատասխանատու ներկայացուցիչներին:
Կազմակերպիչները նշեցին, որ նմանաբնույթ միջոցառումները համատեղ ազգօգուտ համացանցային տեղեկատվական նախագծեր ծրագրելու, ինչպես նաև համացանցային հարթակում հայակենտրոն տեղեկատվական տիրույթի ձևավորմանը նպաստելու հնարավորություն են ընձեռում:
«Հայկական աշխարհը» համացանցի գիտական հարթակում» խորագիրը կրող երեք թեմատիկ նիստերի ընթացքում զեկուցողներն անդրադարձան համացանցում հայագիտական ոլորտի հիմնախնդիրներին ու զարգացումներին, հայալեզու հեռավար ուսուցմանը, հայկական ժառանգության էլեկտրոնային շտեմարանների ստեղծմանն ու մատչելիությանը, համացանցում տեղեկատվական անվտանգությանն առնչվող խնդիրներին և այլն
«Հայկական աշխարհը համացանցում» գիտաժողովին «Հայալեզու հեռավար կրթությունը՝ կրթության մատչելիության բարձրացման մոդել» թեմայով հանդես եկավ ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի Արտաքին կապերի բաժնի պետ Արուսյակ Հարությունյանը, իսկ ՀՀ ԳԱԱ ինֆորմատիկայի և ավտոմատացման պրոբլեմների ինստիտուտի ASNET-AM ցանցի սպասարկման խմբի ղեկավար Նարինե Մանուկյանը ներկայացրեց «Հայկական գիտահետազոտական կոմպյուտերային ցանց. զարգացումը և հեռանկարները» թեմայով զեկուցում:

Научный симпозиум "Армянский мир в социальных сетях"
25-26 августа 2016 г. по инициативе Министерства диаспоры и Ереванского государственного университета состоялся научный симпозиум ''Армянский мир в социальных сетях''.
Миссия научного симпозиума заключалась в установлении сотрудничества между ведущими структурами научно-образовательных и культурных организаций РА, НКР и Диаспоры. С этой целью для обсуждения самых разных проблем арменоведения ( по истории Армении, армянского языка и литературы, религии и идентичности и т.д.) были приглашены ответственные представители сайтов, социальных сетей, СМИ, интернети блогплатформ.
Организаторы отметили важность подобных мероприятий в совместной разработке Интернет Информационных Проектов, а также необходимость формирования армяноцентристского информационного пространства в интернет-платформе.
На протяжении трех заседаний под заголовком ''Армянский мир в научной интернет-платформе'' докладчики обращались к проблемам развития арменоведения, дистанционного обучения армянскому языку, создания электронных ресурсов армянского наследия и их доступности, а также информационной безопасности в интернете.
На этом симпозиуме выступила с докладом Арусяк Арутюнян, заведующая отделом внешних связей Международного научно-образовательного центра НАН РА. Тема ее доклада - ''Армяноязычное дистанционное обучение как модель повышения доступности образования''. Другой докладчик, Нарине Манукян, руководитель группы по обслуживанию сети ASNET-AM Института проблем информатики и автоматизации НАН РА, представила тему - "Армянская научно-исследовательская компьютерная сеть, ее развитие и перспективы".