«ԱՐՄԴՈԿՏ» Եվրոմիության Էրազմուս+ ծրագրի աշխատանքային խմբերը շարունակում են աշխատանքները՝ ըստ սահմանված ժամանակացույցի
Նոյեմբերի 13, 2020
Սույն թվականի հոկտեմբերի 19-21-ը տեղի ունեցան ԱՐՄԴՈԿՏ ծրագրի աշխատանքային 2-րդ խմբի առցանց հանդիպումները։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ ԳԱԱ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնը ծրագրի մասնակից բուհերից մեկն է։ Ընդհանուր առմամբ Ծրագրում ընդգրկված են հայաստանյան 9 բուհ, ՀՀ ԳԱԱ Ինֆորմատիկայի և ավտոմատացման պրոբլեմների ինստիտուտը և ՀՀ ԿԳՆ-ն։
Աշխատանքային այս խմբերի հանդիպումների նպատակն էր ՝ ընտրել և նշանակել համակարգողներ Ծրագրի աշխատանքային 2-րդ փաթեթի (WP2) յուրաքանչյուր խմբի համար, պլանավորել WP2 աշխատանքային խմբի գործողությունները, սահմանել վերջնաժամկետներ:
WP2 աշխատանքային խմբի համակարգող, Բրյուսովի պետական համալսարանի միջազգային կապերի բաժնի պետ Քրիստինա Ծատուրյանը մասնակիցներին ներկայացրեց հանդիպման նպատակն ու քննարկման հիմնական կետերը:
Նշվեց, որ WP2- ի շրջանակներում ստեղծվել է 5 աշխատանքային խումբ, որից մեկը խնդրո առարկա դոկտորական կրթության քաղաքականության և կանոնադրական դաշտի մշակմամբ զբաղվող խումբն է լինելու։
Ըստ պայմանավորվածության՝ աշխատանքային խմբերը պետք է մշակեն հայեցակարգ և իրավական -կանոնադրական դաշտ՝ դոկտորանտուրայի քաղաքականության, ընդունելության և կազմակերպման, գիտական աստիճաններ շնորհելու և այլնի վերաբերյալ: Յուրաքանչյուր թիրախային խմբի համար նշանակվել են համակարգողներ` նպատակային խմբի սահուն աշխատանքային ընթացքն ապահովելու համար: Աշխատանքային խմբերի համակարգող բուհերի և ինստիտուտների ցանկը ներկայացնում ենք ստորև․
• ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարություն / ԿԳՄՍՆ/․ 1-ին աշխատանքային խումբ (դոկտորական կրթության պետական քաղաքականություն)
• Երևանի պետական բժշկական համալսարան (ԵՊԲՀ․) 2-րդ աշխատանքային խումբ (դոկտորանտուրայի ընդունելություն)
• Խ.Աբովյանի անվան Հայկական պետական մանկավարժական համալսարանը (ՀՊՄՀ)․ 3-րդն աշխատանքային խումբ (դոկտորական ծրագրերի կազմակերպում)
• Գիտությունների ազգային ակադեմիայի գիտակրթական միջազգային կենտրոն (ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ)․ 4-րդ աշխատանքային խումբ (դոկտորական ծրագրերի աստիճանաշնորհում)
• Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարան (ՀԱՊՀ)․ 5-րդ աշխատանքային խումբ (գիտության և տնտեսության միջև կապի ապահովում):
Աշխատանքային խմբի անդամները որոշեցին հետագայում ըստ անհրաժեշտության ունենալ խմբային հանդիպումներ և քննարկումներ իրականացվելիք գործողությունների վերաբերյալ:
Հանդիպման ժամանակ նշվեց նաև, որ մշակվել է ձևանմուշը, համաձայն որի պետք է ներկայացվի WP2- ի վերջնական արդյունքը։
Յուրաքանչյուր աշխատանքային խմբի համար WP2 վերջնարդյունքի նախնական նախագծի ներկայացման վերջնաժամկետ է սահմանվել 2020 թ. նոյեմբերի 2-ը, վերջնական նախագծինը՝ 2020 թ. նոյեմբերի 9-ին:

Рабочие группы европейской программы Эразмус+ "ARMDOCT" продолжают работы по установленному графику
Напонмим, что Международный научно-образовательный центр НАН РА – один из вузов-участников. В целом в программе участвуют 9 вузов, Институт проблем информатики и автоматизации НАН РА и Министерство образования РА.
Цель этих рабочих групп – выбрать и назначить координаторов для каждой группы Программы 2-го рабочего пакета WP2, планировать действия рабочей группы WP2 и определить конечный срок даты.
Координатор рабочей группы WP2, заведующая отделом международных отношений государственного университета им. В. Брюсова Кристине Цатурян представила участникам встречи цель и основные пункты для обсуждения.
Указано, что в рамках WP2 создано 5 рабочих групп, одна из которых будет заниматься разработкой политики докторского образования и законодательного поля.
Согласно договорённости, рабочие группы должны должны разработать концепцию и нормативно-правовое поле для принятия докторской политики и присуждения научных степеней и т.д. Для каждой целевой группы назначены координаторы для обеспечения плавного процесса работы. Ниже представлен список рабочих групп координирующих вузов и институтов:
• Министерство образования, науки, культуры и спорта /МОНКС/ - 1-ая рабочая группа (государственная политика докторского образования).
• Ереванский государственный медицинский университет (ЕГМУ) – 2-ая рабочая группа (приëм в докторантуру).
• Армянский государственный педагогический университет им. Х. Абовяна (АГПУ) – 3-я рабочая группа (организация докторских программ).
• Маеждународный научно-образовательный центр Национальной Академии Наук РА (МНОЦ НАН РА) – 4-ая рабочая группа ( присуждение ученых степеней докторских программ).
• Национальный политехничесий университет Армении (НПУА) – 5-ая рабочая группа (обеспечение связи между наукой и экономикой).
Участники рабочих групп решили иметь в дальнейшем групповые встречи для обсуждения относительно координации осуществляемых действий.
Во время встречи также было указано, что разработан образец, согласно которому должен быть представлен конечный результат WP2- а.
Крайний срок подачи для представления каждой рабочей группой предварительного проекта конечного результата WP2 – 2 ноября 2020 года, а для финального проекта - 9 ноября 2020 года.