«ԱՐՄԴՈԿՏ» Եվրոմիության Էրազմուս+ ծրագրի աշխատանքային խմբերը շարունակում են աշխատանքները՝ ըստ սահմանված ժամանակացույցի
Նոյեմբերի 13, 2020
Սույն թվականի հոկտեմբերի 19-21-ը տեղի ունեցան ԱՐՄԴՈԿՏ ծրագրի աշխատանքային 2-րդ խմբի առցանց հանդիպումները։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ ԳԱԱ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնը ծրագրի մասնակից բուհերից մեկն է։ Ընդհանուր առմամբ Ծրագրում ընդգրկված են հայաստանյան 9 բուհ, ՀՀ ԳԱԱ Ինֆորմատիկայի և ավտոմատացման պրոբլեմների ինստիտուտը և ՀՀ ԿԳՆ-ն։
Աշխատանքային այս խմբերի հանդիպումների նպատակն էր ՝ ընտրել և նշանակել համակարգողներ Ծրագրի աշխատանքային 2-րդ փաթեթի (WP2) յուրաքանչյուր խմբի համար, պլանավորել WP2 աշխատանքային խմբի գործողությունները, սահմանել վերջնաժամկետներ:
WP2 աշխատանքային խմբի համակարգող, Բրյուսովի պետական համալսարանի միջազգային կապերի բաժնի պետ Քրիստինա Ծատուրյանը մասնակիցներին ներկայացրեց հանդիպման նպատակն ու քննարկման հիմնական կետերը:
Նշվեց, որ WP2- ի շրջանակներում ստեղծվել է 5 աշխատանքային խումբ, որից մեկը խնդրո առարկա դոկտորական կրթության քաղաքականության և կանոնադրական դաշտի մշակմամբ զբաղվող խումբն է լինելու։
Ըստ պայմանավորվածության՝ աշխատանքային խմբերը պետք է մշակեն հայեցակարգ և իրավական -կանոնադրական դաշտ՝ դոկտորանտուրայի քաղաքականության, ընդունելության և կազմակերպման, գիտական աստիճաններ շնորհելու և այլնի վերաբերյալ: Յուրաքանչյուր թիրախային խմբի համար նշանակվել են համակարգողներ` նպատակային խմբի սահուն աշխատանքային ընթացքն ապահովելու համար: Աշխատանքային խմբերի համակարգող բուհերի և ինստիտուտների ցանկը ներկայացնում ենք ստորև․
• ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարություն / ԿԳՄՍՆ/․ 1-ին աշխատանքային խումբ (դոկտորական կրթության պետական քաղաքականություն)
• Երևանի պետական բժշկական համալսարան (ԵՊԲՀ․) 2-րդ աշխատանքային խումբ (դոկտորանտուրայի ընդունելություն)
• Խ.Աբովյանի անվան Հայկական պետական մանկավարժական համալսարանը (ՀՊՄՀ)․ 3-րդն աշխատանքային խումբ (դոկտորական ծրագրերի կազմակերպում)
• Գիտությունների ազգային ակադեմիայի գիտակրթական միջազգային կենտրոն (ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ)․ 4-րդ աշխատանքային խումբ (դոկտորական ծրագրերի աստիճանաշնորհում)
• Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարան (ՀԱՊՀ)․ 5-րդ աշխատանքային խումբ (գիտության և տնտեսության միջև կապի ապահովում):
Աշխատանքային խմբի անդամները որոշեցին հետագայում ըստ անհրաժեշտության ունենալ խմբային հանդիպումներ և քննարկումներ իրականացվելիք գործողությունների վերաբերյալ:
Հանդիպման ժամանակ նշվեց նաև, որ մշակվել է ձևանմուշը, համաձայն որի պետք է ներկայացվի WP2- ի վերջնական արդյունքը։
Յուրաքանչյուր աշխատանքային խմբի համար WP2 վերջնարդյունքի նախնական նախագծի ներկայացման վերջնաժամկետ է սահմանվել 2020 թ. նոյեմբերի 2-ը, վերջնական նախագծինը՝ 2020 թ. նոյեմբերի 9-ին:

The online meetings of the 2nd working group of ARMDOCT program took place on October 19-21 of this year.
It should be reminded that the International Scientific-Educational Center of NAS RA is one of the participating universities. In general, the program includes 9 Armenian universities, the Institute of Informatics and Automation Problems of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia and the Ministry of Education and Science of the Republic of Armenia.
The purpose of the meetings was to:
- select and appoint coordinators for each WP2 taskforce
- organize WP2 taskforce activities
- set deadlines for WP2 taskforce activities.
Kristina Tsaturyan, Head of the Department of External Affairs and International Cooperation of Brusov State University introduced the participants the aim of the meeting and the main points to be discussed.
It was mentioned that 5 taskforce groups had been created in the framework of WP2 devoted to the development of the policy and the legal framework for the new Doctoral Education.
According to the agreement, the taskforces should develop a concept and legal framework with regard to the policy, admission and organization, awarding degrees, etc. Coordinators have been appointed for each target group to ensure the smooth running of the target group. The list of institutes coordinating taskforces are presented below:
- Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia /MESCS/ for Taskforce 1 (State policy on doctoral education)
- Yerevan State Medical University (YSMU) for Taskforce 2 (Admission to doctoral programmes)
- Armenian State Pedagogical University after Kh. Abovyan (ASPU) for Taskforce 3 (Organising doctoral programmes)
- National Academy of Sciences for Taskforce 4 (Awarding degrees in doctoral programmes)
- National Polytechnic University of Armenia for Taskforce 5 (Ensuring the link between science and economy).
The taskforce members decided to further have in-group meetings and discussions on the activities to be carried out.
During the meeting it was mentioned that a template had been developed, according to which the final result of WP2 should be presented.
The deadline for the submission of the initial draft version of the WP2 outcome of each taskforce was set on November 2, 2020. The deadline for the final version was agreed on November 9, 2020.