Միջազգային գիտաժողով` նվիրված ՀՀ ԳԱԱ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնի հիմնադրման 20 ամյակին
Դեկտեմբերի 19, 20172018 թ.-ի, մայիսի 15-ին ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ում տեղի է ունենալու «Իննովացիոն հնարավորությունները եւ մարտահրավերները ժամանակակից աշխարհում» խորագրով միջազգային գիտաժողովը՝ նվիրված ՀՀ ԳԱԱ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնի հիմնադրման 20 ամյակին:
Մասնակցության համար անհրաժեշտ է մինչև 2018թ.-ի մարտի 1-ը ներկայացնել հայտ հետևյալ հղմամբ՝
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScQ6D889iB8scAlZ9HGb61PtQPAPL4wzquR5zTLj7cR0UyBDQ/viewform և conference@isec.am էլեկտրոնային փոստին ուղարկել գիտական հոդվածի վերնագիրը, ամբողջական հոդվածը՝ նամակի վերնագրում նշելով «Իննովացիոն հնարավորությունները և մարտահրավերները ժամանակակից աշխարհում»: Գիտաժողովի աշխատանքային լեզուներն են՝ հայերեն, ռուսերեն, անգլերեն: Գիտաժողովի լավագույն աշխատանքները հրատարակվելու են ՀՀ ԳԱԱ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնի գիտական հոդվածների ժողովածուում:
Ամբողջական նյութին կարող եք ծանոթանալ այստեղ ՝ https://drive.google.com/file/d/1YgOsNaJsWAXifXYunNRpJKcdpm2RpvyF/view

International Conference Dedicated to the 20th Anniversary of the Establishment of the ISEC NAS RA
December 19, 2017On May 15, 2018 an international conference will be held at the Center on "Innovative Opportunities and Challenges in the Contemporary World" dedicated to the 20th anniversary of the establishment of the International Scientific-Educational Center of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia. For participation you should submit an application by March 1, 2018, visiting the following link:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScQ6D889iB8scAlZ9HGb61PtQPAPL4wzquR5zTLj7cR0UyBDQ/viewform. You’re requested to send the title of your scientific article, as well as the complete article itself to the following e-mail address: conference@isec.am. You should entitle your letter as follows: "Innovative Opportunities and Challenges in the Contemporary World". The working languages of the conference are: Armenian, Russian and English. The best articles of the conference will be published in the collection of scientific articles of the International Scientific-Educational Center of NAS RA.
You can get acquainted with the whole material here: https://drive.google.com/file/d/1YgOsNaJsWAXifXYunNRpJKcdpm2RpvyF/view