Ամրապնդում ենք կապերը ռուսական բուհերի հետ
Ս.թ. մայիսի 14-ին ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ արտաքին կապերի բաժնի նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ համագործակցության համաձայնագրի հանդիսավոր ստորագրումը ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ի և Նովոսիբիրսկի պետական մանկավարժական համալսարանի միջև: ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ տնօրեն Ալբերտ Սարգսյանը ողջունեց Նովոսիբիրսկի պետական մանկավարժական համալսարանի ներկայացուցիչներին՝ համալսարանի դաստիարակչական գործողությունների ինստիտուտի փոխտնօրեն Գալինա Չեսնոկովային և օտար լեզուների ամբիոնի դոցենտ Օլեսյա Ցիգուլևային, և իր խոսքում առանձնապես կարևորեց հայ-ռուսական բուհական կապերի ամրապնդումը՝ հաշվի առնելով համակարգային առանձնահատկությունները և ընդհանուր պատմական անցյալը:
Համաձայնագրի հանդիսավոր ստորագրումից հետո տեղի ունեցավ գիտատեղեկատվական հանդիպում-քննարկում ԳԿՄԿ համապատասխան վարչակազմի և ամբիոնների վարիչների մասնակցությամբ: Առցանց քննարկումը վարում էր Նովոսիբիրսկի պետական մանկավարժական համալսարանի հայազգի պրոֆեսոր, հոգեբանական գիտությունների դոկտոր, համալսարանի մանկության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Աղավելյանը:
Նովոսիբիրսկի պետական մանկավարժական համալսարանի համապատասխան ստորաբաժանումներին և գործունեությանը ծանոթանալուց և ակտիվ հարցուպատասխանից հետո կողմերը համաձայնության եկան մեկնարկելու համագործակցությունը հետևյալ ուղղություններով.
• ներգրավվածություն մասնագիտական հանդեսների խմբագրական կազմերում,
• համատեղ գիտական հոդվածների պատրաստում և տպագրում,
• ուսանողական առցանց գիտաժողովների կազմակերպում,
• մագիստրոսական և թեկնածուական ատենախոսությունների համաղեկավարում։
Հանդիպման ավարտին Նովոսիբիրսկի պետական մանկավարժական համալսարանի ներկայացուցիչներին շնորհակալագրեր շնորհվեցին՝ կարևորելով այս ձեռքբերումը ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ միջազգայնացման գործընթացում:

Strengthening Ties with Russian Universities
On 14 May upon the initiative of Department of Foreign Affairs of ISEC NAS RA, an agreement of cooperation was officially signed between International Scientific-Educational Center of NAS RA and Novosibirsk State Pedagogical University. Professor Albert Sargsyan, Director of ISEC NAS RA, welcomed the representatives of Novosibirsk State Pedagogical University – Galina Chesnokova – Deputy Director of Socially Educational Work Institute and Olesya Tsiguleeva – Associate Professor at Department of Foreign Languages and outlined in his speech the need to strengthen the ties between Armenian and Russian universities taking into consideration systematic features and common history.
After the official signature of the agreement, an information-scientific meeting/discussion was held with the participation of ISEC's relevant administration and head of departments. The online discussion was headed by Ruben Agavelyan, Dr. in Psychological Sciences, Director of Institute of Childhood at Novosibirsk State Pedagogical University.
After getting acquainted with the relevant departments of Novosibirsk State Pedagogical University and their activities, as well as an intense Q&A session, the parties reached an agreement to launch the collaboration in the following areas:
- Involvement in the editorial staff of the professional journals
- Preparation and publication of joint research articles
- Organization of online student conferences
- Co-supervising Master's and PhD dissertations
At the end of the meeting, the representatives of Novosibirsk State Pedagogical University were granted with certificates of gratitude valuing this achievement in ISEC's internationalization process.