Հանրապետական կոնֆերանս՝ նվիրված ՀՀ ԳԱԱ 73-ամյակին
2016 թվականի նոյեմբերի 28-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի ուսանողական գիտական ընկերության և ուսանողական խորհրդի նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ հանրապետական գիտական կոնֆերանս, որը նվիրված էր ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի 73 ամյակին և կրում էր «Կայուն զարգացման հիմնախնդիրները և մարտահրավերները 21-րդ դարում» խորագիրը:
Կոնֆերանսին բացման խոսքով հանդես եկավ ՀՀ ԳԱԱ գիրակրթական միջազգային կենտրոնի դեկան, հոգեբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Նաիրա Հակոբյանը, ով մասնավորապես նշեց, որ ուսանողական գիտական ընկերության և ուսանողական խորհրդի պրպտումների և եռանդուն աշխատանքի արդյունքում ծնված գիտաժողովը հավաստում է այն փաստը, որ լինելով մերօրյա Հայաստանի գիտական կաճառի` Գիտությունների ազգային ակադեմիայի գիտակրթական միջազգային կենտրոնի մագիստրոսներ, ապագա ասպիրանտներ, գիտությունների թեկնածուներ, այնուհետև դոկտորներ, ըստ էության, շահագրգիռ և ականջալուր են հասարակական կյանքի ամենատարբեր ոլորտներում առկա հիմնախնդիրներին և միտված վերջիններիս հաղթահարման ու նախականխման հնարավոր ուղիների որոնմանը, ունենալով հասարակական կյանքի տարբեր ոլորտներում կայուն զարգացման ու մարտահրավերներին դիմակայման իրենց մոտեցումները` սրբագրելով անցյալը, փաստելով այսօրը, ուրեմնվաղվա օրը կերտելու իրենց  ուրվագծած տեսլականը:
Պլենար նիստում զեկուցումներով հանդես եկան փիլիսոփայական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Մանուկ Հարությունյանը, քաղաքագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Տիգրան Քոչարյանը, իրավագիտության թեկնածու Լիլիթ Ղազանչյանը, բանասիրական գիտությունների թեկնածու Գոհար Գրիգորյանը, տնտեսագիտության թեկնածու Կարեն Սարգսյանը, պատմական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Լիլիթ Հովհաննիսյանը և ուսանողական գիտական ընկերության նախագահ Միկիչ Փարսադանյանը:
Պլենար նիստին հաջորդեցին բաժանմունքային` քաղաքագիտություն և իրավագիտություն, պատմություն, լեզվաբանություն, կառավարում, հոգեբանություն, դեղագործություն և բժշկություն, ոլորտների նիստերը, որոնց ընթացքում զեկուցումներով հանդես եկան բացառապես մագիստրոսները, ասպիրանտներն ու հայցորդները՝ հանրապետության բոլոր բուհերից և գիտական կենտրոններից: Զեկուցումների ավարտին զեկուցողները արժանացան շնորհակալագրերի ու հավաստագրերի:

Republican Conference Dedicated to the 73rd Anniversary of RA National Academy of Sciences
On November 28, 2016 on the initiative of the Students’ Scientific Society and the Students’ Council of the International Scientific Educational Center of NAS RA a republican scientific conference was held dedicated to the 73rd anniversary of the RA National Academy of Sciences entitled “Sustainable Development Issues and Challenges of the 21st Century”.
The opening speech was delivered by the Dean of the International Scientific Educational Center of NAS RA, Doctor of Psychological Sciences, Professor Naira Hakobyan who particularly noted, that the conference born as a result of painstaking and enthusiastic work of the Students' Scientific Society and Students' Council testifies to the fact, that today being Master students of the International Scientific Educational Center of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia and in the future PhD students, Candidates of Sciences and subsequently Doctors are actually interested in listening to the problems existing in various spheres of public life and are aimed at searching possible ways for their overcoming and prevention having their own approaches in sustainable development and confronting challenges in different areas of public life, correcting the past and stating the present, thus having their own vision to shape the future.
Doctor of Philosophy, Professor Manuk Harutyunyan, Doctor of Political Sciences, Professor Tigran Kocharyan, Candidate of Legal Sciences Lilit Ghazanchyan, Candidate of Philological Sciences Gohar Grigoryan, Candidate of Economic Sciences karen Sargsyan, Candidate of Historical Sciences, Associate Professor Lilit Hovhannisyan and the President of the Students' Scientific Society Mikich Parsadanyan made speeches at the plenary session.
The plenary session was followed by the sessions in the fields of Political Science and Jurisprudence, History, Linguistics, Management, Psychology, Pharmacy and Medicine. Exclusively Master and PhD. students, PhD. applicants from all the universities and research centers of the republic made speeches at these sessions. At the conclusion of the sessions the reporters were awarded diplomas and certificates.