Հանրապետական կոնֆերանս՝ նվիրված ՀՀ ԳԱԱ 73-ամյակին
2016 թվականի նոյեմբերի 28-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի ուսանողական գիտական ընկերության և ուսանողական խորհրդի նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ հանրապետական գիտական կոնֆերանս, որը նվիրված էր ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի 73 ամյակին և կրում էր «Կայուն զարգացման հիմնախնդիրները և մարտահրավերները 21-րդ դարում» խորագիրը:
Կոնֆերանսին բացման խոսքով հանդես եկավ ՀՀ ԳԱԱ գիրակրթական միջազգային կենտրոնի դեկան, հոգեբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Նաիրա Հակոբյանը, ով մասնավորապես նշեց, որ ուսանողական գիտական ընկերության և ուսանողական խորհրդի պրպտումների և եռանդուն աշխատանքի արդյունքում ծնված գիտաժողովը հավաստում է այն փաստը, որ լինելով մերօրյա Հայաստանի գիտական կաճառի` Գիտությունների ազգային ակադեմիայի գիտակրթական միջազգային կենտրոնի մագիստրոսներ, ապագա ասպիրանտներ, գիտությունների թեկնածուներ, այնուհետև դոկտորներ, ըստ էության, շահագրգիռ և ականջալուր են հասարակական կյանքի ամենատարբեր ոլորտներում առկա հիմնախնդիրներին և միտված վերջիններիս հաղթահարման ու նախականխման հնարավոր ուղիների որոնմանը, ունենալով հասարակական կյանքի տարբեր ոլորտներում կայուն զարգացման ու մարտահրավերներին դիմակայման իրենց մոտեցումները` սրբագրելով անցյալը, փաստելով այսօրը, ուրեմնվաղվա օրը կերտելու իրենց  ուրվագծած տեսլականը:
Պլենար նիստում զեկուցումներով հանդես եկան փիլիսոփայական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Մանուկ Հարությունյանը, քաղաքագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Տիգրան Քոչարյանը, իրավագիտության թեկնածու Լիլիթ Ղազանչյանը, բանասիրական գիտությունների թեկնածու Գոհար Գրիգորյանը, տնտեսագիտության թեկնածու Կարեն Սարգսյանը, պատմական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Լիլիթ Հովհաննիսյանը և ուսանողական գիտական ընկերության նախագահ Միկիչ Փարսադանյանը:
Պլենար նիստին հաջորդեցին բաժանմունքային` քաղաքագիտություն և իրավագիտություն, պատմություն, լեզվաբանություն, կառավարում, հոգեբանություն, դեղագործություն և բժշկություն, ոլորտների նիստերը, որոնց ընթացքում զեկուցումներով հանդես եկան բացառապես մագիստրոսները, ասպիրանտներն ու հայցորդները՝ հանրապետության բոլոր բուհերից և գիտական կենտրոններից: Զեկուցումների ավարտին զեկուցողները արժանացան շնորհակալագրերի ու հավաստագրերի:

Республиканская научная конференция (посвящается 73-летию НАН РА)
26 ноября 2016 года по инициативе Студенческого научного общества и Студенческого совета Международного научно-образовательного центра НАН РА состоялась Республиканская научная конференция, посвященная 73-летию НАН РА под заголовком “Основные проблемы стабильного развития и вызовы Х1 века”.
На открытии конференции с вступительной речью выступила профессор Наира Акопян, доктор психологических наук, декан МНОЦ НАН РА. В частности, она отметила важность этой  конференции как результат совместной активной работы Студенческого научного общества и Студенческого совета, а также факт  того, что магистранты МНОЦ НАН РА - будущие аспиранты, кандидаты и доктора наук - по сути  сосредоточены на существующих проблемах самых разных сфер  общественной жизни. В поисках решения этих  проблем студенты проецируют будущее с анализом истории прошлого и настоящего, смело выражая свое видение, свои концепции и  подходы в вопросе стабильного развития Армении и ее противостояния вызовам Х1 века.
На Пленарном заседании конференции с докладами выступили профессор Манук Арутюнян (доктор философских наук), профессор Тигран Кочарян (доктор политических наук), Лилит Казанчян (кандидат юридических наук), Гоар Григорян (кандидат филологических наук), Карен Саркисян (кандидат экономических наук), доцент Лилит Ованесян и Микич Парсаданян (председатель Студенческого научного общества).
После Пленарного заседания на секциях по политологии, юриспруденции, истории, языкознаняия, менеджмента, психологии, фармацевтики и медицины выступили с докладами  магистранты, аспиранты, соискатели со всех вузов и научных центров республики. В заключение конференции докладчики были награждены дипломами и сертификатами.