Իտալացի պրոֆեսորները՝ ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ում
Ս.թ. հոկտեմբերի 2-ից 5ը Էրազմուս+ կրեդիտային շարժունություն ծրագրի շրջանակներում Տուշայի համալսարանից ժամանած դասախոսները մի շարք արդիական թեմաներով դասախոսություններ և պրակտիկ խմբային քննարկումներ կանցկացնեն՝ եվրոպական առաջավոր փորձի փոխանցման և վերապատրաստման նպատակով: Սույն թվականի հոկտեմբերի 2-ին ՀՀ ԳԱԱ նախագահ ակադեմիկոս Ռադիկ Մարտիրոսյանն ընդունեց Հայաստանում Իտալիայի դեսպան Ջովաննի Ռիչուլլիին և Իտալիայի Տուշայի համալսարանի պրոֆեսորադասախոսական պատվիրակությանը: Տուշայի համալսարանի պրոֆեսորները ժամանել են Հայաստան` դասախոսություններ կարդալու ՀՀ ԳԱԱ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնում և ՀՀ ԳԱԱ Էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնում ֆունկցիոնալ սննդամթերք, ճշգրիտ գյուղատնտեսություն, գեովիճակագրություն և այլ թեմաների վերաբերյալ:
Ողջունելով հյուրերին` ՀՀ ԳԱԱ նախագահ ակադեմիկոս Ռադիկ Մարտիրոսյանն ասաց. «Իտալիայի Հանրապետությունը Եվրոպայի այն երկրներից է, որի հետ մենք ունենք բազմակողմանի համագործակցության ծրագրեր ֆիզիկայի, բնական գիտությունների, հայագիտության ասպարեզներում:Մենք աշխատում ենք, որպեսզի մեր կրթական ծրագրերը լինեն այնպիսին, որ կադրերի ստացած գիտելիքները համապատասխանեն ժամանակակից պահանջներին: Այդ կապակցությամբ շատ ենք կարևորում Տուշայի համալսարանի պրոֆեսորների այցը և նրանց դասախոսությունները»:
Հանդիպման մասնակիցներին ողջունեց Հայաստանում Իտալիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջովաննի Ռիչուլլին: «Մենք ուրախ ենք, որ Տուշայի համալսարանն այդքան ակտիվ մասնակցություն ունի Հայաստանի Հանրապետությունում: Մասնավորապես, սննդի անվտանգությանը, սննդի որակին վերաբերող հարցերում մենք մեծ փորձ ունենք, որով կարող ենք կիսվել: Այս ոլորտն, իսկապես, զարգացած է Իտալիայում: Հայաստանը միշտ հայտնի է եղել իր սնունդով, սննդի արտադրությամբ: Բայց քանի որ Հայաստանը փորձում է արտահանել իր սնունդը եվրասիական և եվրոպական շուկաներ, այս հարցը ավելի առաջնային կարևորություն է ստանում, և «Էրազմուս +» ծրագրի շնորհիվ մենք հնարավորություն ունենք շարունակել մեր համագործակցությունը և փորձի փոխանակումը»:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին «Էրազմուս+ KA107» ծրագրի արդյունքներն ու ձեռքբերումները, իսկ ասպիրանտները ներկայացրեցին Տուշայի համալսարանում կատարված հետազոտությունների արդյունքները։
Հոկտեմբերի 3-ից դասախոսությունները շարունակվեցին ՀՀ ԳԱԱ Էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնում՝ ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ բնապահպանության և բնօգտագործման ամբիոնի պրոֆեսորադասախոսական կազմի, ուսանողների, ՀՀ ԳԱԱ Էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնի ասպիրանտների և գիտաշխատողների համար։

Italian Professors at ISEC NAS RA
From 2 to 5 October 2017 the professors having arrived from the University of Tuscia, Italy, in the frames of Erasmus+ International Credit Mobility Program, will deliver lectures and hold group discussions on a number of state-of-the-art topics to share with the advanced European experience and training.
On 2 October, President of NAS RA Academician Radik Martirosyan received the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Italy to Armenia Mr. Giovanni Ricciulli and the delegation of professors from the University of Tuscia, Italy, who have arrived in Armenia to deliver lectures at International Scientific-Educational Center of NAS RA and Center for Ecological-Noosphere Studies of NAS RA on functional food, precision agriculture, geostatistics etc.
Welcoming the guests, President of NAS RA Academician Radik Martirosyan said, ‘The Republic of Italy is one of those European countries, with which we have multilateral cooperation projects in the fields of physics, natural sciences and Armenian Studies. We are working on our educational programs so as the knowledge of our graduates comply with the contemporary requirements, and, in this regard, we attach much value to the visits of Tuscia University professors and their lectures.’
The Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Italy to Armenia Mr. Giovanni Ricciulli also welcomes the participants, ‘I’m delighted to see the University of Tuscia in the Republic of Armenia, particularly, in the field of excellence for the Italian society - food safety and food quality we have much experience to share with. Nowadays, food safety and food quality in Italy are extremely important issues. Armenia has always been popular with the quality of its food and food production. And now when Armenia intends to exports its food products into Eurasian Union and European markets, this issue is more important than ever. Due to Erasmus+, we have an opportunity to continue our cooperation and exchange of experience.’
During the meeting the outcomes and achievements of Erasmus+ KA107 were discussed, while PhD students presented the outcomes of the research held at the University of Tuscia.
Starting from 3 October, the lectures continued at the Center for Ecological-Noosphere Studies of NAS RA - at the Chair of Nature Protection and Nature Management of ISEC NAS RA for the academic staff, Master’s students, PhD researchers and research staff.