Իտալացի պրոֆեսորները՝ ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ում
Ս.թ. հոկտեմբերի 2-ից 5ը Էրազմուս+ կրեդիտային շարժունություն ծրագրի շրջանակներում Տուշայի համալսարանից ժամանած դասախոսները մի շարք արդիական թեմաներով դասախոսություններ և պրակտիկ խմբային քննարկումներ կանցկացնեն՝ եվրոպական առաջավոր փորձի փոխանցման և վերապատրաստման նպատակով: Սույն թվականի հոկտեմբերի 2-ին ՀՀ ԳԱԱ նախագահ ակադեմիկոս Ռադիկ Մարտիրոսյանն ընդունեց Հայաստանում Իտալիայի դեսպան Ջովաննի Ռիչուլլիին և Իտալիայի Տուշայի համալսարանի պրոֆեսորադասախոսական պատվիրակությանը: Տուշայի համալսարանի պրոֆեսորները ժամանել են Հայաստան` դասախոսություններ կարդալու ՀՀ ԳԱԱ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնում և ՀՀ ԳԱԱ Էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնում ֆունկցիոնալ սննդամթերք, ճշգրիտ գյուղատնտեսություն, գեովիճակագրություն և այլ թեմաների վերաբերյալ:
Ողջունելով հյուրերին` ՀՀ ԳԱԱ նախագահ ակադեմիկոս Ռադիկ Մարտիրոսյանն ասաց. «Իտալիայի Հանրապետությունը Եվրոպայի այն երկրներից է, որի հետ մենք ունենք բազմակողմանի համագործակցության ծրագրեր ֆիզիկայի, բնական գիտությունների, հայագիտության ասպարեզներում:Մենք աշխատում ենք, որպեսզի մեր կրթական ծրագրերը լինեն այնպիսին, որ կադրերի ստացած գիտելիքները համապատասխանեն ժամանակակից պահանջներին: Այդ կապակցությամբ շատ ենք կարևորում Տուշայի համալսարանի պրոֆեսորների այցը և նրանց դասախոսությունները»:
Հանդիպման մասնակիցներին ողջունեց Հայաստանում Իտալիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջովաննի Ռիչուլլին: «Մենք ուրախ ենք, որ Տուշայի համալսարանն այդքան ակտիվ մասնակցություն ունի Հայաստանի Հանրապետությունում: Մասնավորապես, սննդի անվտանգությանը, սննդի որակին վերաբերող հարցերում մենք մեծ փորձ ունենք, որով կարող ենք կիսվել: Այս ոլորտն, իսկապես, զարգացած է Իտալիայում: Հայաստանը միշտ հայտնի է եղել իր սնունդով, սննդի արտադրությամբ: Բայց քանի որ Հայաստանը փորձում է արտահանել իր սնունդը եվրասիական և եվրոպական շուկաներ, այս հարցը ավելի առաջնային կարևորություն է ստանում, և «Էրազմուս +» ծրագրի շնորհիվ մենք հնարավորություն ունենք շարունակել մեր համագործակցությունը և փորձի փոխանակումը»:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին «Էրազմուս+ KA107» ծրագրի արդյունքներն ու ձեռքբերումները, իսկ ասպիրանտները ներկայացրեցին Տուշայի համալսարանում կատարված հետազոտությունների արդյունքները։
Հոկտեմբերի 3-ից դասախոսությունները շարունակվեցին ՀՀ ԳԱԱ Էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնում՝ ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ բնապահպանության և բնօգտագործման ամբիոնի պրոֆեսորադասախոսական կազմի, ուսանողների, ՀՀ ԳԱԱ Էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնի ասպիրանտների և գիտաշխատողների համար։

Профессорско-преподавательский состав университета Туша находится в МНОЦ НАН РА
Профессорско-преподавательский состав университета Туша прибыл в Армению для проведения лекций в Международном научно-образовательном центре НАН РА и Центре экологоноосферных исследований НАН РА по следующим темам: функциональные продукты питания, точное сельское хозяйство, геостатистика и т.д. В рамках программы кредитной мобильности "Эразмус+" преподаватели из университета Туша (2 - 5 октября с.г.) читают лекции по актуальным темам и проводят групповые обсуждения с целью передачи европейского предового опыта армянским коллегам и переподготовки кадров. Президент НАН РА академик Радик Мартиросян 2-го октября с.г. принял Чрезвычайного и Полномочного посла Итальянской Республики в РА Джованни Ричулли и профессорско-преподавательскую делегацию университета Туша. Приветствуя гостей, он сказал: "Итальянская Республика - одна из европейских стран, с которой мы имеем программы многостороннего сотрудничества в области фундаментальных и естественных наук, арменоведения. Мы сотрудничаем с целью достижения соответствия наших образовательных программ и уровня знаний кадров современным требованиям. В этой связи необходимо подчеркнуть важность визита с лекциями профессоров университета Туша". С приветственной речью выступил Чрезвычайный и Полномочный посол Итальянской Республики в РА Джованни Ричулли: "Мы рады, что университет Туша принимает столь активное участие в сфере безопасности продуктов питания Армении. У нас накоплен большой опыт в обеспечении качества пищевой продукции, и мы рады поделиться с вами исчерпывающей информацией. Эта сфера, действительно, хорошо развита в Италии. Армения всегда была известна производством своей пищевой продукции. Поскольку сегодня Армения пытается экспортировать свою пищевую продукцию на евразийский и европейский рынки, вопрос безопасности и обеспечения качества продуктов питания становится приоритетным и крайне важным. Благодаря программе "Эразмус+" мы имеем возможность продолжить наше сотрудничество и обмен опытом".
Во время встречи были обсуждены результаты и приобретения программы "Эразмус + KA107", а также представлены армянскими аспирантами результаты проведенных исследований в университете Туша. Лекции были продолжены 3 октября с.г в Центре экологоноосферных исследований НАН РА для профессорско-преподавательского состава кафедры экологии и природопользования МНОЦ НАН РА, студентов, аспирантов и научных сотрудников.