Ս/թ մայիսի 24-ին ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ արտաքին կապերի բաժնի պետ Արուսյակ Հարությունյանը հանդիպեց Տուշայի համալսարանի միջազգային հարաբերությունների բաժնի պետ Կառլո Կոնտարդոյին: Հանդիպման ընթացքում մասնակիցները քննարկեցին ներկայիս Erasmus+ KA107 շարժունության ծրագիրը, ինչպես նաև որոշեցին ամրապնդել և խորացնել երկու համալսարանների միջև առկա կապերը՝ մեկնարկելով կրկնակի դիպլոմով ծրագրեր ստեղծելու աշխատանքները՝ առնվազն երեք մասնագիտությունների գծով:
ԳԿՄԿ պատվիրակությունը հանդիպեց նաև Տուշայի համալսարանի հավատարմագրման աշխատանքները համակարգող դր. Կապուանիին, որը ներկայացրեց Տուշայի համալսարանի փորձը՝ հավատարմագրման գործընթացում, և պատասխանեց մասնակիցների հարցերին:

Enhancing Ties between ISEC and University of Tuscia
In the frames of Erasmus+ KA107 Credit Mobility Project implemented between ISEC NAS RA and University of Tuscia ISEC Delegation has paid a visit to the University of Tuscia, Italy, since 22 May.
On 24 May Head of Foreign Affairs Department of ISEC NAS RA Arusyak Harutyunyan had a meeting with Dr. Carlo Contardo, Head of International Relations Office at University of Tuscia, and during this meeting both sides discussed the current Erasmus+ KA107 Credit Mobility Project, as well as they reached an agreement to enhance and deepen the present ties between two universities by launching works on establishing double degree Master's programs at least in three specializations.
ISEC's delegation also had a meeting with Dr. Capuani, who is in charge of the accreditation process at Tuscia University, who presented his experience of accreditation and answered the questions of the participants.